קינג קונג – הגורילה הענקית ואם כל סרטי האימה – 80 שנה לצאת הסרט לאקרנים (1933)

הסרט "קינג קונג", שהביא לעולם את דמותה של גורילת הענק, כמעט בגובה של בניין, כשמונה מטרים גובהה, הוא אבי סרטי האימה והראשון לאחרים שהגיעו אחריו. השנה חוגגים שמונים שנה ליציאת הסרט.

בשנת 1933 הייתה תקופה קשה מאוד בארצות הברית לאחר נפילת הבורסה בשנת 1929, שהביאה המוני אמריקאים לפת לחם, והם העדיפו לדאוג לצרכיהם היומיומיים ולא לבזבז כסף על סרטים. היה צורך במשהו מאוד מיוחד על מנת לגרום להם לצאת מבתיהם ולבקר בבתי הקולנוע.

באותה התקופה החליט במאי בשם קרל דנהאם לעשות את הבלתי אפשרי. הוא דמיין במוחו אי בודד, לשם הוא יגיע ועימו שחקנית יפהפייה. באי יהיה אל מיוחד – קוף גורילה ענק שכל תושבי האי חוששים ממנו, אך גם עובדים אותו ומקריבים לו קורבנות, כולל קורבנות אדם.

מאחר שכאמור הייתה תקופה קשה בארצות הברית, מצא דנהאם שחקנית מובטלת בשם אן דארו, הם הפליגו לאי והשאר היסטוריה. הסרט היה דומה בעלילתו ל"היפה והחיה", שכן אנשי האי ניסו להקריב את אן לחיה, אך הגורילה מתאהב בה ולא עושה לה דבר, ואפילו עוזר לה ומגן עליה כשיש צורך.

רק מעטים ביותר מאנשי הספינה שירדו לאי שרדו את השהות בו והם שבים לספינה, וביחד עם אנשי הצוות מצליחים בקושי רב ובכוחות משותפים להרדים את הגורילה ולהביאה לניו יורק. שם היא הופכת לאטרקציה, אך אינה מתנהגת בהתאם לציפיות ממנה, משתוללת ומצליחה לעלות לאמפייר סטייט בילדינג, במה שהופך לאחת מהסצנות המוכרות ביותר בתולדות הקולנוע, כאשר אן באה לקראתו, הוא מרים אותה בידו הענקית בעדינות, אך משתולל ומרסק מספר מטוסים שנשלחו לעברו. לבסוף הטכנולוגיה גוברת על הטבע והוא נהרג.

חובבי טבע אינם מבינים מדוע נבחרה דווקא הגורילה לחייה הענקית והאכזרית, שכן הגורילות נחשבות לחיות שקטות, רגועות ונעימות, שלא פוגעות והורסות. הפעלולים היו מאוד מיוחדים בתחילת המאה העשרים, לפני עידן המחשבים והטכנולוגיה החדשנית. המשחק היה החשוב ביותר והסרט הפך לאחד הסרטים המצליחים ביותר בכל תולדות הקולנוע והיו לו הרבה המשכים וגרסאות במהלך השנים, שלא ממש הצליחו להאפיל על הראשוניות של הסרט משנת 1933.