מחשבות לאחר סיום הסדרה על כלא הנשים – "כתום הוא השחור החדש"

הסדרה המדוברת "כתום הוא השחור החדש" העבירה לנו במשך 13 פרקים מרתקים את החיים בכלא נשים בארצות הברית. הסדרה מבוססת על ספר בשם זהה של מחברת בשם פייפר קרמן, שגם היא, בדומה לדמות הראשית, נכלאה בכלא נשים בשל בעיות סמים. הסדרה הופקה בידי ג'נג'י כהן מה"עשב של השכן".

הסדרה הגשימה את הציפיות ממנה ויש סקרנות רבה לראות את פרקי ההמשך שכבר מתוכננים. נקודת הסיום הייתה חזקה ביותר ולא הותירה את הצופים אדישים, אלא מעורבים.

למי שלא ראה – אישה לבנה, בלונדינית עם עיניים כחולות, גבוהה ויפה, לפי כל הקלישאות, נכנסת לכלא למשך שנה ושלושה חודשים לאחר הלשנה בעקבות העברת מזוודה עם כסף מעסקי סמים. היא מסגירה את עצמה, למרות שהדבר אירע לפני עשר שנים ובעוד שנתיים חל חוק ההתיישנות על פשעה. היא עומדת להינשא ליהודי אמיד וכבר התנתקה מחייה הקודמים ומקשריה עם אישה, סוחרת סמים בינלאומית ויוצאת לדרך לא מוכרת, זרה ומוזרה לה ומנסה להסתדר בכלא.

פייפר צ'פמן, אותה משחקת השחקנית טיילור שילינג, מגלמת את דמותה של פייפר קרמן. יש בעיה עם אופייה והתנהגותה, שכן היא מחד מאוד אגוצנטרית ונרקיסיסטית ומאידך יכולה להיות מאוד אמפאטית. היא מלאת ביטחון עצמי ומתחילה לאט להסתגל לחיי הכלא הקשים והמתסכלים ולבנות שחיות שם. היא מאוד בולטת בחזותה הנאה. גבוהה יחסית, מעל לגובה של 1.70, בהירה ונאה מאוד. פייפר סובלת מלשונה החדה כבר בימיה הראשונים בכלא, כאשר מסתבכת בלי משים עם "רד", הלוא היא גלינה רזניקוב, מנהלת המטבח הבלתי מתפשרת ו"אימא" של מספר בנות. השחקנית שמגלמת אותה היא קייט מאלגרו מ"מסע בין כוכבים". בעברה הייתה בקשרים עם המאפייה הרוסית וגם כאן דמות מרכזית, לפחות עד שמדיחים אותה.

פייפר הגיעה לכלא בעקבות הלשנה של בת זוגה לשעבר אלכס ווס, בגילומה המבריק של לורה פריפון, הלוא היא דונה מ"שנות השבעים". האדמונית של אז התבגרה והפכה לבעלת שיער שחור כעורב עם קעקוע גדול על זרועה. גבוהה מאוד, כ-1.80, מרשימה וקסמה נותר כשהיה והקשר בין השתיים, שהיה קריר בתחילה, מתהדק בכלא ומאוחר יותר מתפרק. בתחילה פייפר איננה יודעת על הלשנתה של אלכס והן הופכות שוב לזוג. אך, כשהיא מתוודעת לאמת המרה, פייפר בוחרת בארוסה.

לארי בלום, בגילומו של ג'ייסון ביגס מ"אמריקן פאי" הוא הצלע השלישית במשולש וארוסה של פייפר. הוא מודע לעברה ומוכן לקבל אותה כמות שהיא, ומקווה שיצליחו לצלוח את תקופת הכלא ומאוחר יותר להינשא. לארי הוא עיתונאי מתחיל ומסבך את פייפר בצרות בשל תוכנית ברדיו בה סיפר יותר מהדרוש.

עוד דמות משמעותית לעלילה היא של טיפאני דוגאט בגילומה של טארין מאנינג, דתית קיצונית, שמתנכלת לאלכס וגם לפייפר עד כדי איומי רצח. היא מנהיגה קבוצת בנות שנוהות אחריה וחושבות שהיא נביאה ומרפאה.

יש מספר דמויות גבריות של סוהרים, כמו מנדז הסדיסט בגילומו של פבלו שרייבר, שממרר לבנות בכלא את החיים ואף גורם למותה של אחת מהן כשסיפק לה סמים והיא מתה ממינון יתר, בעודו מפברק את מותה כהתאבדות. דמות אחרת היא של סם הילי (מייקל הרני), היועץ, ההומופוב, שמחבב את פייפר עד שמגלה את ידידותה ההדוקה עם אלכס. אז הוא מכניס אותה לבידוד ואף מתעלם ממצוקתה כאשר מנסים להרוג אותה.

בית הכלא מראה מיקרוקוסמוס שמגלם גם את חיינו. יש שם דמויות שונות שלאט הופכות לפחות אנונימיות לאחר פלאשבקים שמראים את חייהן בעבר וכך אנו מכירים אותן ומתחילים לחבב או אפילו להבינן. יש בכלא טובות ורעות, נאות ומכוערות, דתיות וחילוניות. רוב הסוהרים בעייתיים, בעיקר מנדז הסדיסט, אך יש גם הסוהרת הנעימה סוזן פישר (לורן לפקוס), שכמעט נחנקה.

מה שמעניין בסדרה, שהדמויות מתפתחות ומשתנות כאשר אנו לומדים להכירן. דוגמא מאוד בולטת היא "עיניים משוגעות" (Crazy eyes) בגילומה המרשים של אוזו אדובה. טיפוס מוזר ותימהוני, עם תסרוקת מצחיקה, שמתאהבת בפייפר ואף מבקשת שתהיה זוגתה. פייפר פוחדת ממנה, בעיקר לאחר ש"סימנה טריטוריה" ליד חדרה כשהטילה את מימיה ליד מיטתה. מאוחר יותר מסתבר כי היא נשמה טובה, אך לאחר שידור הרדיו של לארי, היא כועסת על פייפר ולא רוצה כל קשר עימה. בכלא מתרחשות סצנות לסביות, אך גם יחסים בין סוהרים לאסירות, מה שפחות נפוץ, אך רואים שאסירה אחת יולדת והשנייה נכנסת להיריון מסוהר.

מעטים השחקניות והשחקנים שמוכרים מסדרות או סרטים בעבר. ישנה טיילור שילינג בעקבות "ארגו", לורה פריפון מ"שנות ה-70", קייט מאלגרו וג'ייסון ביגס. המשחק מעולה של כול הדמויות ויש הזדהות גדולה מאוד בעקבות כך. יש טוויסטים בעלילה ועניין בלתי פוסק והסדרה עברה ביעף עם ציפייה לעתיד ולהמשך.