חג הפסחא – ה-Easter – התעוררותו של ישו שלושה ימים לאחר הצליבה

אצל היהודים חוגגים את חג הפסח, ובערך באותו הזמן, בערך, חוגגים הנוצרים את חג הפסחא. מהחג הזה אנו זוכרים בעיקר שפני פסחא, בעיקר שפנים טעימים של שוקולד וגם ביצים שעושים מהן עבודות יפהפיות ומקשטים אותן בשלל צבעים, כולל, כמובן גם ביצי שוקולד.

מהו חג הפסחא ולמה שפנים וביצים? ובכן, חג הפסחא חשוב מאוד לנוצרים והוא השני אחרי חג המולד. בחג המולד חוגגים את הולדתו של ישו ובחג הפסחא את הולדתו המחודשת לאחר צליבתו, קבורתו ותחייתו לאחר שלושה ימים.

בכל שנה חל חג הפסחא בתאריך שונה, וזאת משום שנקבע ליום ראשון, שאחרי הירח המלא עם תחילת האביב. השנה – שנת 2013, חג הפסחא נקבע ל-31 במרץ, לקראת החג השני של פסח. אצלנו, היהודים, חוגגים את פסח במשך שבוע שלם, כולל חול המועד. אצל הנוצרים מתחילים  את החג ארבעים יום לפניו, אז המקפידים מתחילים לצום חלקית, ובעיקר לא לאכול בשר. לפני תום ארבעים הימים הללו, בשבוע האחרון שלהם, נחגג חג הפסחא, שמגיע לשיאו ביום ראשון.

מדוע פסחא? הסיבה נעוצה בכך, שישו החליט לעלות לירושלים לקראת חג הפסח היהודי. ביום ראשון הוא הגיע לעיר הקדושה וביום שישי שאחריו נצלב ונקבר לאחר שצעד בוויה דולורוזה, או דרך הייסורים, שנמצאת בעיר העתיקה בירושלים. ביום ראשון ארעה תחייתו המחודשת של ישו. עד היום נערכת מדי שנה בירושלים הצעדה שמדמה את צעדתו של ישו לקראת צליבתו.

מדוע ארנבים קשורים לחג, בעיקר ארנבים משוקולד? אנו נמצאים באביב וידוע שהארנבים פוריים בצורה יוצאת דופן ומכאן המנהג, שמאחל לנו שהשנה תהיה פורייה במיוחד.

ביצים מקושטות ובעיקר ביצי שוקולד – מה להן ולחג הפסחא? שוב, הכול קשור לאביב. ביצים מבטאות גם הן התחדשות ופוריות והקישוטים הן מנהג שהתקבע מאוחר יותר – גם צבעוני, שמח, אביבי ומאוד אופטימי. אז  חג פסח שמח ליהודים וחג פסחא מלא התחדשות, אופטימיות ושמחה לנוצרים באשר הם.