המלצות על סרטים ליום השואה

באופן אירוני, מרבית הסרטים העוסקים בשואה, אינם עוסקים בטרגדיה הלאומית, אלא בסיפור אחד מבין שישה מליון סיפורים. מנקודת מבטו של גיבור הסרט, נחשפים מימדי הזוועה וגודל האסון של יהודי אירופה. עשרות סרטים נעשו על השואה, רובם בעקבות ספרים רבי מכר. הטרגדיה של העם היהודי טומנת בחובה מאות, אם לא אלפי סיפורים, שרק מעטים מהם נחשפו לציבור.

קיים הבדל תהומי בין הסרטים ההוליוודיים והאירופאים. ההוליוודיים מציגים סיפורים גדולים מהחיים, סיפורי גבורה בלתי אפשריים, בהם הגיבור שורד נגד כל הסיכויים. הפושעים הגרמנים לרוב מדברים אנגלית, ומימדי הזוועה נחסכים מהצופה בשל שיקולים מסחריים. הסרטים האירופאים קשים יותר ומתמקדים בפן האנושי בסיפורים קטנים ומרגשים. נעשו סרטים מצוינים על השואה , רבים מכדי שניתן יהיה להמליץ על כולם.

אלו עשרת המומלצים של תרבות נט, כאשר כל סרט מציג פן אחר של הטרגדיה, אולי הגדולה בתולדות האנושות:

רשימת שינדלר – 1993, במאי: סטיבן שפילברג

אין צורך להכביד מילים על הסרט המאוד הוליוודי. הבמאי, סטיבן שפילברג מתגלה בסרט בשיאו ומקבל כל פרס אפשרי על היצירה, כולל פרס האוסקר. הסרט מביא את סיפורו של תעשיין גרמני, בשם אוסקר שינדלר, שחוזר למוטב ומציל מעל אלף יהודים בזמן השואה בכך שמעסיקם במפעלו. רבים ביקרו את הסרט על שטחיות, קלישאות יתר, אולם הוא עדיין המייצג הטוב ביותר של התקופה. בכל יום שואה ערוצי הטלוויזיה נוהגים להקרין את הסרט.

התנגדות – 2008, במאי: אדוארד זוויק

סרט מעט שונה מהאחרים אליהם אנו רגילים. העלילה מספרת את סיפור חייהם של האחים ביאלסקי, שהפכו בזמן המלחמה לפרטיזנים, הרגו עשרות גרמנים והצילו אלפי יהודים. סרט אקשן עם דניאל קרייג, שגילם את ג'יימס בונד בתפקיד דרמטי מרגש, כאחד האחים, בשם טוביה ביאלסקי, ליב שרייבר מגלם את זושא ביאלסקי, ג'ימי בל כעשהאל ביאלסקי וג'ורג' מקיי כאהרון ביאלסקי. באופן אירוני האחים ביאלסקי סיימו את חייהם עניים וחסרי כל, חבל שלא שרדו לראות את הסרט אודותיהם.

הפסנתרן – 2002, במאי: רומן פולנסקי

סרט אירופאי מעולה, זוכה פרס דקל הזהב ו-3 פרסי אוסקר, שאין צורך להכביד עליו מילים. יצירת מופת של רומן פולנסקי, אודות פסנתרן שבזכות גרמני טוב אחד שורד את אימת השואה. הסרט מתבסס על ספרו האוטוביוגרפי של הפסנתרן, שנקרא ולדיסלב שפילמן, אותו מגלם אדריאן ברודי.  דרך עיניו של הפסנתרן ודמות האנטי גיבור, מתגלה הזוועה שהתחוללה בגטו ורשה במלוא עוצמתה הטראגית.

ניצחון הרוח – 1989, במאי: רוברט יאנג

סרט מאוד הוליוודי, אך גם מאוד מרגש. סיפורו הלא יאומן של מתאגרף יהודי בשם שלמה ארוך, ניצול שואה מסלוניקי ששורד בזכות כישרונו להתאגרף. מפקד המחנה חובב האגרוף חומל עליו, על מנת שישעשע את הגרמנים בקרבות אגרוף תמורת לחם. הוא שרד את צעדות המוות וגם את המרד באושוויץ. וויליאם דפו באחד מתפקידיו הגדולים אודות הטרגדיה של יהודי בלקן.

האזור האפור – 2005, במאי: טים בלייק נלסון

סרט שונה בנוף הסרטים ההוליוודיים, בשל מימדי הזוועה שמוצגים בו. סיפורה  של קבוצת הזונדרקומנדו, שהיו אחראים לשריפת הגופות במשרפות. לאחר שמצאו ילדה חיה ששרדה את תאי הגזים, הם מרדו נגד הגרמנים והרסו את אחת המשרפות. סרט לא קל לצפייה, כולל הצגת אורח של השחקן סטיב בושמי. הסרט משלב בין דרמה עם תמונות קשות אודות ההשמדה בגז באושוויץ, לבין התושייה של אנשי הזונדרקומנדו שנחשבו למושמצים שנים רבות.

שואה – 1985, במאי: קלוד לנצמן

הסרט "שואה" הוא אולי המסמך המפורט ביותר והעשיר שהוצג אודות השואה. המסמך מציג אלפי עדויות עם ניצולי שואה ומותח טווח יריעה עצום על הטרגדיה של העם היהודי. אורך הסרט 9 שעות, והעבודה עליו נמשכה למעלה מעשר שנים. יש לזכור שהסרט הוא דוקומנטרי אבל שאינו משעמם לרגע, ללא ספק עבודת בימוי מצוינת ומסמך שיישאר לדורות הבאים.

התקוממות – 2001, במאי: ג'ון אבנט

סרט שנעשה בשני חלקים אודות מרד גטו ורשה. בסרט משחק כוכב "חברים" דיוויד שווימר כיצחק צוקרמן, אחד ממארגני המרד וממנהיגיו. בנוסף משחקים שחקנים ידועים, כמו: האנק עזריה כמרדכי אניילביץ' ודונלד סת'רלנד כאדם צ'רניאקוב. סרט מאוד הוליוודי, אך מלא באקשן ולעיתים אפילו מעורר השראה. אין ספק, שהמציאות הייתה אכזרית הרבה יותר, אך זהו שחזור מדוייק ומרשים של אחת מהתקוממויות המרשימות בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה.

הבריחה מסוביבור – 1987, במאי: ג'ק גולד

אחת מהמרידות המצליחות והמרשימות בשואה. לוחמים רוסיים הגיעו למחנה השמדה יהודי, הממוקם באזור ביצות ברוסיה. הסרט עוסק במספר עובדי כפייה יהודים וכיצד חייהם משתנים כאשר מגיע הלוחם הסובייטי סאשה פצ'רסקי.  בין השחקנים: אלן ארקין, ג'ק שפרד ואחרים. הסרט מאוד הוליוודי, עם סצנות של קרבות ומשחק מעט מוגזם. הוא לא חושף את מימדי הזוועה במחנה, אך נותן מושג אודות המעשה הלא יאומן. הסרט זכה בגלובוס הזהב.

החיים יפים – 1997, במאי: רוברטו בניני

הסרט "החיים יפים" הוא סרט איטלקי שביים רוברטו בניני וגם משחק בו. הוא הביא קונספט חדש לגמרי, שזמן רב פחדו לגעת בו וזה השואה בקטע ההומוריסטי. עד היום יש ויכוחים לגבי הסרט והמסר שלו. מסופר בו על שואת יהודי איטליה ועל איטליה הפשיסטית. בניני מתאר בפני בנו את תלאותיהם כמשחק, שמי שזוכה ב-1000 נקודות זוכה בטנק. הסרט זכה במספר פרסי אוסקר.

הנער בפיג'מת הפסים – 2008, במאי: מארק הרמן

הסרט מביא את השואה מנקודת מבט של ילד גרמני מברלין בשם ברונו, בן לקצין נאצי, שמתיידד עם ילד יהודי ממחנה ההשמדה הקרוב אליהם, שלובש פיג'מת פסים, כמו כל היהודים במחנות באותה התקופה, ששמו שמואל. לאחר מאורעות שונים, מבקש ברונו לחוש מה שמרגיש שמואל, לובש פיג'מת פסים ונכנס למחנה ההשמדה ושניהם נספים. סרט קשה ומזעזע, על הנאצים ומשפחותיהם, שידעו מה קורה, אך היו אדישים לכך. התמימות של הילד והמעורבות שלו התנקמו בטוב לבו. זהו עולם שבו הרוע ניצח.