המלצה על ספר – מתח גבוה, עורך: מייקל שייבון

"מתח גבוה" הוא ספר מאוד אמריקאי ולא אחיד ברמתו. טובי הסופרים בצפון אמריקה התאגדו לכדי קובץ סיפורים ,שאמור להשאיר אותנו באימה, בזמן קריאת הספר בחושך לאור נרות. סופרים כמו סטיבן קינג, ניק הורנבי, מייקל שיבון ועוד, יצרו מעין נבחרת עילית של טובי הכותבים בשפה האנגלית. מטרתו של הספר היא להחזיר לסיפור הקצר את כבודו ולהוכיח לקוראים, שגם סיפור עם מעט מילים יכול לגרום להם לסיוטים במיטה.

הבעיה של קובץ הסיפורים לפנינו הוא בחוסר האחידות שלו. ישנם סיפורים מצוינים, לצד אלה שלא שווים אפילו רפרוף. באופן אירוני, דווקא אלו של הסופרים הפחות מוכרים הם הטובים ביותר באנתולוגיה שלפנינו. לדוגמה: "הסיפור של קלי לינק" הוא סיפור פנטזיה מצמרר על מכשפה ותחביבה המוזר שכולל חתולים. דווקא הסופרים המוכרים יותר, כמו סטיבן קינג ומייקל שיבון, עורך הספר, מאכזבים ומציגים סיפורים מבולבלים שאינם מותחים, אלא בעיקר מייאשים.

למרות חוסר האחידות, הספר בהחלט מומלץ. הוא מלא בפולקלור אמריקאי, כמו הקרב האחרון של גנרל קסטנר, רוחות אינדיאנים ועוד. הסיפורים הטובים שלו, כמו "פרשת הקנרית הנאצית", שהוא סיפור מתח בלשי מבריק עם פואנטה מעניינת ואווירה קריפית עוכרת שלווה, בהחלט מצליח לספק את הסחורה. הספר "מתח גבוה" הוא אוסף סיפורים, שלא מצליח לממש את מלוא הפוטנציאל שלו, אך בהחלט מהנה ומעביר את הזמן במתח גבוה.