האמן סלבדור דאלי (1904 – 1989) – מי האיש ואתרים מעניינים

האמן סלבאדור דאלי הפך להיות למותג, אחד החשובים במאה העשרים, שהשפיע על אמנים רבים. דאלי היה צייר סוריאליסטי. סוריאליזם – ציורים חידתיים, שמציגים סיטואציות מעבר למציאות המוכרת.

דאלי נולד בשנת 1904 בספרד למשפחה מהמעמד הבינוני ונחשב לעוף מוזר מגיל צעיר. בשנות העשרים שלו הסתובב עם פאות לחיים ושפם מחודד ובגדים שהתאימו למאה הקודמת. מהר מאוד התפרסם ונהנה מהצלחה עוד בחייו, שממשיכה עד לימינו.

דאלי אהב לצייר שעונים נוזלים ולאתגר את תת המודע של המתבונן. ציוריו הכילו רבדים רבים, וממבט ראשוני לא ניתן היה לקלוט את העושר הנסתר מהעין. לא רק ציוריו היו שונים, ייחודיים ומאוד מרשימים וזורמים, אלא גם אישיותו השונה. הוא היה נרקיסיסט ומתבודד ולא אהב במיוחד חברה אנושית. משום שהיה אתיאיסט, יצירות רבות שלו מנסות לנגוע בנצחי ובזמני אצל בני האדם. רבות אחרות, מאוד גרנדיוזיות ובאות לפאר את האומן. האובססיה שלו וחשיבתו על המוות הניעה אותו ליצור יצירות מרשימות, שיישארו שנים רבות אחריו.

כאמור, דאלי לא חש סימפטיה כלפי אנשים, והאדם היחיד שהוא חש אהב בנאמנות, הייתה אשתו גאלה, איתה התחתן בשנת 1929 והם היו נשואים עד למותה בשנת 1982. האנוכיות שלו הייתה חלק מיצירות האומנות שלו. בתקופות מסוימות הוא יצר עבור בצע כסף ובתקופות אחרות הוא יצר כדי להרגיז.

למרות זאת, דאלי הוא אחד מהיוצרים המרשימים והמובילים בזמננו. הוא השאיר אחריו כ-1500 יצירות אמנות ומעריצים בכל רחבי העולם. יצירותיו משקפות את אורח חייו ואין ספק, שהוא היה דמות יוצאת דופן בעולם האמנות העכשווי. בעיר בה שהה, ברצלונה קיימות טביעות אצבע רבות של יצירותיו הגדולות.

אתרים מומלצים:

מוזיאון דאלי ליד ברצלונה בפיגרס

אחד מהאתרים המעניינים בספרד ובעולם כולו. ממוקם כ-60 ק"מ מחוץ לברצלונה, במקום בשם פיגרס, אשר בהחלט שווה את הנסיעה. הקונספט שעומד מאחורי המוזיאון הוא,  שהזמן הולך ואוזל ואין לאדם שום שליטה עליו. במוזיאון קיימת אווירה גותית ומאיימת, טבולה בסקס ומסתוריות. הכניסה מוזרה ומסתורית, ישנו בניין גבוה עם ביצים, ועליו פסלים של נשים. האולם החיצוני מעוצב בצורה מיוחדת, עם פסלים של נשים ערומות. בתוך המוזיאון נמצא מגוון עצום של עבודותיו מתקופות שונות, בחוסר סדר מוחלט. פסלים, מסמרים, הכול ערבוב מיוחד וחד פעמי. גם ביקור בקברו, שנמצא בקצה המוזיאון הוא רגע מיוחד.

הכתובת:

: Teatre-Museu Dalí
Plaça Gala-Salvador Dalí, 5
Figueres

להגיע מרכבת היוצאת פעם בשעה מתחנת פאסז` דה גרסיה (Passeig de Gràcia). פתוח כל יום מ10:30 עד 17:45

מוזיאון דאלי בברלין

מוזיאון קטן ומיוחד, שהחל כמקום של תערוכה נודדת והפך למוזיאון. במקום אלפי מיצגים של האמן וביקרו בו כמאה אלף מבקרים. מטרת התערוכה היא לעקוב אחר חייו של האומן. יש כאן פריטים אישיים שנוגעים לחייו, כמו: רישומים, שרבוטים ומכתבים, שמטרתם להציג את חייו האישיים של האדם מאחורי היצירה. היום המוזיאון עובר שדרוג ויהפוך לביתם של יוצרים סוריאליסטיים נוספים.

הכתובת:

Berlin ,Leipziger Platz 7 , כיכר פוטסדאם. פתוח בין 10:00-20:00 כל יום.

תערוכת דאלי בחיפה

לפי הפרסומים השונים, זו תערוכה שתפתח לשבוע אחד בלבד. יהיו בה כ-500 מיצגים והיא תכיל את עבודת האומן לאורך התקופות השונות של יצירתו. בתערוכה יהיו יצירות שעוסקות בישראל ובציונות. שווי המיצגים הוא שישים מיליון דולר. בנוסף, ניתן לקנות את המיצגים, שיכללו פסלים, ציורים ועוד.

התערוכה מתקיימת במרכז הקונגרסים בחיפה, רק עד ה-6.4.