ביקורת על מיני סדרה – חוג בלצ'לי , מאת: גיא בורט, במאי: אנדי דה אמוני The Bletchley Circle

המיני סדרה הבריטית "חוג בלצ'לי", שעלתה כבר בעבר על מסכי הטלוויזיה בשנת 2013, חזרה שנית בשידור חוזר ב-3 פרקים מרתקים ומעניינים ביותר. הסדרה מאוד אינטליגנטית, מאתגרת את הצופים בה, וגורמת לסקרנות רבה ולהנאה. יש בה משחק מעולה, חשיבה מיוחדת במינה, מתח עד הפיענוח בסוף וטוויסטים לכול אורכה. החשוב ביותר – סדרה שמראה את עומק החשיבה של נשים מיוחדות במינן, שמצליחות במקום שכולם נכשלו, כולל הסקוטלנד יארד.

הסדרה נפתחת בשנת 1943, באמצע מלחמת העולם השנייה ומתארת את בלצ'לי פארק, מקום בו פעל מודיעין סודי ביותר בעת המלחמה לפיענוח צופנים של האויב הנאצי. מוח מחודד ביותר וכישורים מיוחדים היו נחוצים כדי להתמודד עם הבעיות הקשות. כול אחת מהנשים במקום ניחנה בכישרון יוצא דופן, והשילוב של כולן יחד היה מנצח והן הגיעו להישגים מעולים ובעזרתן הצבא ידע להתמודד עם האויב ולגלות את מהלכיו עוד לפני שעשה אותם ובכך סיכל את כוונותיו והן תרמו בכך לניצחון הגדול על הנאצים.
תשע שנים לאחר המלחמה, השנה היא שנת 1952. ארבע הנשים שעבדו אז יחד, שומרות את הסוד בדבר תפקידן הרגיש בסודי סודות וגם האנשים הקרובים להן ביותר לא יודעים דבר. אחת עקרת בית עם שני ילדים ובעל קצין לשעבר נכה מלחמה, אך בעל מסור ואוהב, השנייה – נישואים גרועים ובעל מתעלל, השלישית – רווקה עובדת בארכיון והרביעית רווקה אף היא שעדיין לא מצאה את עצמה.
אבל, אז מתרחשת סדרת רציחות מוזרות וסוזן גריי (אנה מקסוול מרטין), עקרת הבית המתוסכלת, חשה שאינה יכולה לעמוד מנגד ועליה ולעזור בעצירת הרוצח מלהמשיך במעשיו הנפשעים. היא פונה לחברותיה מהעבר – מילי (רחל סטרלינג), לוסי (סופי רנדל) ו-ג'יין (ג'ולי גרהם), שנרתמות לאתגר מאחר וכבר התגעגעו להשתמש בכישוריהן מהעבר, והן מתחילות לחקור.

ארבע הנשים מהוות צוות מעולה ומנצח. הן יוצאות לפעולה למרות חוסר אמון של המשטרה. לאט לאט מתגבשת התמונה וזאת לאחר שהן מפעילות אנשים מעברן. הן מגיעות למסקנה שהרוצח הוא אדם מבריק, שיודע להפיל את האשמה על אנשים אחרים ולכן לא נתפס. כאשר נודע להן מיהו הרוצח, הן מסכנות את עצמן על מנת לתפוס אותו.

יש לציין שהרוצח סבל אף הוא בזמן המלחמה וכעת סובל, כנראה, מפוסט טראומה. הוא איננו בריא לחלוטין בנפשו, אך מבצע דברים איומים ונוראים בערמומיות ובכישורים שרכש בעת שירותו הצבאי הסודי.
כל שחזור התקופה מכניס אותנו לעבר ולשנות הארבעים והחמישים של המאה שעברה בבריטניה. הבגדים, הנוף, הבתים, ואפילו הטבע נותן תחושה שאנחנו נמצאים בתקופה של אחרי המלחמה, כאשר האנשים עדיין לא התאוששו ממנה לחלוטין.

הסדרה וכן חלק מהשחקנים זכו לפרסים רבים ובעיקר לשבחים בעיתונות ובכלי התקשורת. כעת יצאה לסדרה המשך ונקווה שנראה אותה על מסכינו במהרה.