ביקורת ספר: הרייך השלישי – היסטוריה חדשה, מאת: מייקל ברליי

הרייך השלישי מהווה עדיין תעלומה ומעורר שאלות כיצד בזמן כל כך קצר הפך העם הגרמני, שהיה התרבותי ביותר באירופה, להיות לעם הרצחני בהיסטוריה. שנים של הישגים אדירים נמחקו והעם הגרמני גרר את העולם כולו למלחמה. היטלר, שהיה אדם כריזמטי, אך לא אינטלקטואל גדול, הצליח ליצוק תוכן ולהפוך את המדינה הנאצית סוציאליסטית למעין דת מודרנית. זאת התזה המרכזית של הסופר, שנאחז בה בקנאות ומפרט אותה במשך כ-960 עמודים. הספר עוסק בנישה, שכמעט ולא כותבים עליה בישראל, והיא הביוגרפיה של הנאציזם והעם הגרמני.

הספר משמש מופת מחקרי של כתיבה אקדמית. הוא דקדקני מאוד, מפורט ומלא בעובדות. במספר שנים מועט הצליחה המדינה הנאצית להשתלט על כל מערכות השלטון, כולל מערכות הרווחה. כך יצרה מדינה פושעת, שכל האזרחים שותפים בה. כדי להמשיך את שלטון היחיד של היטלר, חדרו הנאצים אל מערכת האקדמיה וכך הצליחו ליצור בלעדיות על הידע. מחד, הקבוצות הביקורתיות הפכו לפחות ופחות רלוונטיות. מאידך, האליטות הכלכליות, הצבאיות והפוליטיות הצטרפו אל שורות הנאצים.

לפי הספר, בשל ניוון המוסדות הדמוקרטיים באותה התקופה, כוחו של היטלר היה ביכולת לפעול באצטלה חוקית. חולשתה של הרפובליקה אפשרה להיטלר לפעול בחסות החוק ולקבל אישור פומבי מהציבור כולו. חלק נוסף מוקדש לאובססיות האנטישמיות של היטלר, כיצד באמצעות תעמולה, שמקורה בשנים רבות של אנטישמיות, הצליחו הנאצים להפוך את היהודים לאויב האומה. לבסוף, היטלר האמין בתעמולה השקרית של עצמו והפך להיות אובססיבי לגבי השמדת היהודים.

האזרח הגרמני, שנולד ברייך השלישי, נכנס למערכת מעין דתית, שסיפקה את צרכיו הרוחניים, הפיזיים והכספיים. מגיל ינקות ועד מוות המערכת עטפה אותו ודאגה לו. החל מתנועות הנוער הנאציות ועד העבודה המאורגנת בידי המפלגה הנאצית, שהייתה קשורה קשר עמוק למפלגה, לאזרח לא היה יכולת להתנתק מהמדינה. הוא שאב מהמדינה מטרה, אידיאולוגיה ואמונה מלאה במנהיג ובעם הגרמני. כך הפך העם הגרמני למכונת הרג, שסחפה את אירופה כולה למרחץ דמים.

הספר עונה לשאלות רבות והוא כתוב באופן נרחב, מפורט ועמוק במיוחד. זאת אחת מהביוגרפיות הארוכות והמפורטות ביותר אודות גרמניה הנאצית ואחת מהמומלצות ביותר.