ביקורת ספר המבחן מאת: ז'ואל שרבונו

הצלחת משחקי הרעב, הולידה חיקויים רבים. חלקם טובים יותר וחלקם טובים פחות, הספר שלפנינו הוא חיקוי טוב אבל לא מצוין של הספר המקורי. שרבונו באופן אירוני, אפילו לא מנסה לבדל את עצמו ממשחקי הרעב. גם כאן יש עולם דיסטופי, מבחנים שכל נער צריך לעבור ואפילו גיבורה שנמצאת במרכז העלילה. האלימות מעט פחות גרפית והמבחן מנסה להיות קצת יותר מתוחכם, אבל אין ספק שמדובר בניסיון לחקות את משחקי הרעב ובעיקר להרוויח כסף מהנוסחה.

באמריקה הצפונית לאחר מלחמה שהחריבה את רובה, מתכנסות 18 מושבות. גם הפעם יש צורך לעבור מבחנים, אולם הפעם מטרתם היא קבלה לאוניברסיטת עילית. מסתבר שכדי להציל את העולם עליך לעבוד קשה, וסיה גיבורת העלילה הולכת לעבוד קשה במיוחד. מי שעובר את המבחנים הפיזיים והאלימים, הופך להיות למנהיג המחר. אז שווה ללכת ולנסות לעבור את המבחנים וזה מה שגיבורת הספר הולכת לעשות.

באופן מפתיע, שרבונו מצליחה להתבסס על משחקי הרעב ועדיין לברוא יקום מקביל מעניין וקולח. הכתיבה היא אינטליגנטית ולא מעיקה ולאורך הספר יש מספר טוויסטים משכנעים. לאורך כל הקריאה, אתם תגרדו את הראש בהכנעה שכבר קראתם את הקטע במקום אחר. המבחן הוא לא ספר מקורי במיוחד, למען האמת הוא שואל את רעיונותיו מספרי מדע בדיוני לנוער רבים אחרים כמו מפוצלים. כוחו של הספר הוא לא במקוריות, אלא ביישום.

הדמויות הראשיות מעניינות ומתפתחות במהלך העלילה, יש רמה גבוהה של מתח ואלימות. העלילה לא צפויה ובעיקר יש מתח מיני גבוה בין הדמויות. המבחן הוא כמו רוב הסרטים ההוליוודיים שמתבססים על סרטים קודמים, כבר קראנו עשרות ספרים דומים. המבחן לא מצטיין במקוריות, ניתן לומר שיש אפילו השאלה ספרותית ממקורות רבים. למרות זאת הוא מהנה וקולח, ואפילו די אינטליגנטי. אין בו מסרים חתרניים כמו במשחקי הרעב, אבל כתיבתה מרתקת ומאתגרת מצליחה לחפות על פגמים רבים שיעלו במהלך הקריאה.