ביקורת ספר: אירופה אירופה – סיפור ההישרדות הייחודי של שלמה פרל בלוע האריות של השלטון הנאצי

כילד קראתי לראשונה את סיפורו הייחודי של שלמה פרל "אירופה אירופה". ספרו ריתק אותי וסיימתי אותו בנשימה אחת עצורה. כבוגר אני מתקשה להאמין שמקרה דומה יכול להישנות או להתרחש במציאות. יש כאן סיפור, שגם התסריטאי היצירתי  ביותר בהוליווד יתקשה להעלות על הכתב. אולם, סיפור זה הוא אמתי לחלוטין, מה שמעלה שאלות רבות לגבי יכולת ההישרדות של האדם והיכולות שטבועות בכל אחד מאיתנו.

שלמה פרל נולד בשנת 1925 בפולין. כאשר הגרמנים השתלטו על עיר מולדתו, נמלטו הוא ואחיו לצד הסובייטי. אולם, המלתעות של הכובש הנאצי סגרו גם עליו והוא נלכד בתור שסופו היה מוות. בזכות תושייה שקשה לדמיין מנער כה צעיר, פרל הטמין את מסמכיו בחול וטען להיותו גרמני. מסיבה אותה הוא לא מבין גם כיום, החייל הגרמני האמין לו וצירף אותו לפלוגה שנלחמה בברית המועצות. כך התחיל מסע של תלאות אין סוף, בהם הילד היהודי הצליח לחמוק מגילוי יהדותו, שפירושו מוות בטוח. פרל הוא דמות שקל להזדהות אתה. לכל אורך הסיפור המאוד ייחודי שלו, הקורא חרד לגורלו ומאוד רוצה בהישרדותו.

מעבר להיותו ספר מרגש וייחודי, העובדה שהנער שרד בלוע האריות מספקת מידע חיוני על מערכת החינוך הנאצית ששטפה את המוח לצעירים הגרמנים וכיצד הנאצים שלטו במדינה ביד רמה. אישיותם של הגרמנים נחשפת, גם בגדולתם ופעמים רבות גם בשפלותם. פרל ניחן בכישרון ספרותי וספרו הוא כמו רכבת הרים רגשית, שפעם אחר פעם מצליחה לטלטל את הקורא במורכבות שלה. העובדה שילד יהודי מצליח להערים גם על גדולי הנאצים מרגשת ומרתקת כאחד.

"אירופה אירופה" הוא ספר שיכול להתאים גם לנערים. השפה פשוטה והעלילה מספרת את ההתרחשויות בגובה העיניים. הספר לא מכיל זוועות שירתיעו נערים צעירים ולכן הוא מתאים לכל גיל. גם בקריאה חוזרת כאדם מבוגר אני עדיין מתפעל כל פעם מחדש מהסיפור העצמתי.

כל שכבת גיל יכולה לשאוב השראה מסיפורו של פרל. אם כמבוגרים שלא מצליחים להבין כיצד נער כה צעיר יכול לנהוג בצורה כה בוגרת וגם כנערים שנסחפים אל הרפתקה מרגשת ומיוחדת כאחד. זהו ספר שמתאים במיוחד עבור יום השואה, במיוחד משום שהוא מצליח להעביר את הטרגדיה של השואה מנקודות מבט שונות. מזווית של יהודי שמנסה לשרוד בכל מחיר, תיאור האופן בו נשטף מוחם של הגרמנים הצעירים ומכונת התעמולה של הגרמנים. אולם, בסופו של דבר, הספר "אירופה אירופה" מגולל סיפור הישרדות ייחודי של ילד ששרד נגד כל הסיכויים.