פרס מפעל חיים "קיפוד הזהב 2016" של תיאטרוני הפרינג' יוענק לשניים מהיוצרים הוותיקים: גבריאלה לב ופואד עווד

פרס מפעל חיים "קיפוד הזהב 2016" של  תיאטרוני הפרינג' יוענק לשניים מהיוצרים הוותיקים: גבריאלה לב ופואד עווד. שני מנהלי תיאטרון, שני במאים ומנתבי דרך, שבדרכם האמנותית המיוחדת השפיעו על תיאטרון הפרינג' בישראל.

השניים יקבלו את הפרס בטקס קיפוד הזהב לתיאטרון פרינג', שיתקיים באולם תיאטרון תמונע בתל אביב, יום שישי ה -18 בנובמבר, בשעה 12.30. במהלך הטקס גם יוכרזו הזוכים בפרס ב-15 קטגוריות נוספות.

פרס מפעל חיים, מוענק מדי שנה על תרומה מיוחדת לתיאטרון הפרינג' בישראל. צוות השופטים כלל השנה את: שלום שמואלוב, ארז חסון, שפרה מילשטיין ואורנה עקאד.  

מדברי חבר השופטים: "שני זוכי פרס מפעל חיים השנה, אין מילה אחרת מאשר לכנותם, "חלוצים". איש ואישה במקומו. אחת מירושלים, השני מנצרת".

על גבריאלה לב

ילידת אוסטרליה, עלתה לארץ בשנת 1973 . משנתה הראשונה עסקה במשחק, במוי והוראת משחק. ב- 1982, יזמה וייסדה את קבוצת התיאטרון הירושלמי אליה חברו: עליזה עליון-ישראלי, גו'יס מילר ורות וידר-מגן. חזונה היה  להקים בארץ קבוצת תיאטרון, פורצת דרך, שלא הייתה כמותה. הקבוצה שאבה את חומרי היצירה מארון הספרים היהודי ושמה את האישה בקדמת במה.  הצגות מרכזיות שיצרה מארון הספרים היהודי: סוטה, שרה TAKE2, אלמלא המלאך, אסתר, סיפורי אהבה מהתלמוד. כל אלה מדגישים את האומץ של לב להתמקד ביצירתה בנשים לומדות ופורצות דרך בתקופה העתיקה, נשים שהן מודל לחיקוי עד עצם היום הזה.

רשימת הצגות (חלקית) בהם שותפה לב כבימאית ושחקנית:`מעשה ברוריא`(פסטיבל עכו לתיאטרון אחר),שרה TAKE2,'אלמלא המלאך', 'ליקוי', `אפילו הציפורים`, `גיסתי ואני`, `קוזינות יפהפיות`, `סוטה`, `אצל רוז`ה בקפה`, נשים ונפלאות, 'שירי משוררות', `שולם`, רונדו (פסטיבל ישראל), 'את כבר מאושרת?', 'רהshe-',  'אגו',  'הסיפור שלה',  'מסע יומי של איש זקן',  'מלח הארץ', 'מוחות (פסטיבל ישראל)', 'בן ושרה', כוונות טובות ועוד.

בשנת 2011 קבלה קבוצת התיאטרון הירושלמי את משכנה החדש, בית מזיא לתיאטרון. בשנת 2013 זכתה לב בפרס מפעל חיים מטעם ארגון הנשים העולמי 'ויצו' לרגל יום האישה הבינלאומי וכאות הוקרה על מפעלה ופועלה בעולם התיאטרון והתרבות הישראלי. אות ההוקרה הוענק ללב על עשייה ייחודית בעולם התיאטרון, כבמאית ושחקנית, בתיאטרון הירושלמי המציב בהצגותיו את האישה במרכז הבמה ונותן לה ביטוי וקול ייצוגי, חזק, ובעל איכויות  גבוהות.

פרסים ופסטיבלים:  פסטיבל בינלאומי לתיאטרון , לובלין פולין   פסטיבל לתיאטרון יהודי, סינמטק ירושלים, פסטיבל אישה, חולון   פסטיבל תיאטרון הפרינג' באדינבורו, סקוטלנד   פסטיבל לתיאטרון מהמזרח התיכון, צרפת   פסטיבל נשים לאמנויות הבמה, ירושלים  פסטיבל לתיאטרון מיתוסים קדומים, הונגריה   פסטיבל יהודי בינלאומי לתיאטרון דרזדן, פסטיבל ישראל  פסטיבל 'הארץ המובטחת', פולין  פסטיבל למוזיקה מקודשת, הודו, תאילנד, אנגליה  פסטיבל עכו לתיאטרון אחר   פסטיבל למחול ומוזיקה, דרום קוריאה   פרס מטעם אונסק"ו ליום האישה הבינלאומי   פרס מרגלית על הישג יוצא דופן בתיאטרון   פרס פסטיבל עכו לתיאטרון אחר   פרס פסטיבל אדינבורו לתיאטרון שוליים   ציון לשבח בפסטיבל "הארץ המובטחת", לודג' פולין   ציון לשבח בפסטיבל למוסיקה קדושה, בנגלור הודו.

מנימוקי השופטים :

גבריאלה לב

הפרס מוענק לה  על עשייה ייחודית בעולם התאטרון, כבמאית ושחקנית. בשנת 1982 יזמה וייסדה את קבוצת התיאטרון הירושלמי אליה חברו: עליזה עליון-ישראלי, גו'יס מילר ורות וידר-מגן. חזונה היה  להקים בארץ קבוצת תיאטרון, פורצת דרך, שלא הייתה כמותה, קבוצה ששואבת את חומרי היצירה מארון הספרים היהודי ושמה את האישה בקדמת במה.  באותה שנה זכתה הקבוצה בפרס בפסטיבל עכו השני לתיאטרון אחר עם ההצגה 'מעשה ברוריא' בבימויה של ג'ויס מילר, ומאז במשך שלושים וחמש שנים , בעקשנות ובעבודה קשה לא מתפשרת , היא מגשימה  את חזונה  ומקיימת את קבוצת הפרינג', התיאטרון הירושלמי המציב בהצגותיו את האישה במרכז הבמה ונותן לה ביטוי וקול ייצוגי, חזק, ובעל איכויות  גבוהות.

על פואד עווד      

פואד-עווד-צילום-באסל-טנוס
פואד-עווד-צילום-באסל-טנוס

                                                                                                                         

נולד בנצרת בשנת 1956 .סיים למודי תיאטרון באוניברסיטת תל אביב . בין השנים 1987-1983 – עבד  כרכז תרבות במרכז התרבות העירוני בנצרת, באותן השנים ביים בתיאטרון בית הגפן את המחזה "הדרווישים מחפשים את האמת" מאת המחזאי הסורי מוסטפא  אל חלאג' .

במסגרת תיאטרון נצרת , בשנת 1986, עיבד וביים את הההצגה "שיר נכה  מלחמה", ההצגה נפסלה על ידי הצנזורה, המחזה מתרחש בתקופת מלחמת לבנון ובמרכזו    צעיר דרוזי הנקרע בין מחויבותו לשרת בצה"ל ובין נאמנותו לעם הערבי שאליו הוא משתייך.

בשנת 1987 , במסגרת התיאטרון לילדים "ג'בינה" בחיפה, ביים ועיבד מחזה ראשון לילדים:"הרפתקאות הפקח חסן", המבוסס על סיפור עממי. בשנת  1987  , במסגרת תיאטרון אל-חכואתי – אל נוזהה – בירושלים המזרחית ביים מחזה מקורי, פרי  עטו של איברהים חלאילה – "הציפורים", מחזה המבטא כמיהה עזה לחופש. בשנת 1989 – זכה בפרס  הראשון בפסטיבל לתיאטרון אחר בעכו, על בימוי ההצגה "ראשו של גאבר" מאת המחזאי הסורי סעד אללה ונוס , בהפקת תיאטרון בית-הגפן.

בין השנים : 1990 – 1992 , יזם והקים עם חברו למקצוע מוחמד מנאדרי ועוד אמנים מקומיים מסגרת  תיאטרון חדש , מרכז הידידות  לאמנויות – תיאטרון נצרת.

בשנת 1992 , ביים את השחקנית סאמיה בכרי במונודרמה "הסמטה" (אל-זארוב) המחזה מבוסס על   ביוגרפיה ורישומים שאספה השחקנית , מעלה את הניכור של הערבי הפלסטיני שחי בעיר   משותפת , על רקע שינוי הנוף התרבותי והפוליטי בעבר ובהווה.

בשנת 1993 , ביים בתיאטרון " החאן הירושלמי" את "הלילה וההר" מאת המחזאי המצרי עבד- אל        ע’פאר מכאווי , זוהי עבודתו הראשונה במסגרת תיאטרון רפרטואר ישראלי.

בשנת 1994 , במסגרת שיתוף פעולה בין תיאטרון החאן הירושלמי ותיאטרון אל קסבה ובמשותף  עם עמיתו לבימוי "עירן בניאל" ביים את ההצגה "רומיאו ויוליה" כהפקה ישראלית פלסטינית,  אשר פתחה את אירועי פסטיבל ליל בצרפת , כמו כן הוצגה בארצות אחרות , שוויצריה ,  נורווגיה.

בשנת1995 , ביים בתיאטרון "אל קסבה" את "הלילה וההר", בגרסה מחודשת. בשנים :  1995 – 1998 , יסד את מרכז נצרת החדש לתרבות ואמנות כאלטרנטיבה לעשייה תיאטראלית, וביסס את מעמדו בקהל הרחב.

בין השנים : 1998 – 2002 , ניהל את תיאטרון אל מידאן – התיאטרון הערבי בישראל – בהצלחה רבה, וביסס את מעמדו כתיאטרון המקצועי והאמנותי המציג לאוכלוסיה הערבית– הפלסטינית. התיאטרון העלה הצגה בפסטיבל ימי קרטאג בתוניסיה , הפסטיבל הגדול בעולם הערבי. במהלך שנות עבודתו  הפך את התיאטרון למרכז תוסס ופעיל ולגוף עצמאי בכל המישורים.

בשנת 2003 נבחר כיועץ אומנותי במסגרת קרן הקולנוע הישראלי.  כן נבחר לחבר ועדה אומנותית במסגרת פסטיבל תיאטרון אחר בעכו.

בתחילת 2004 ,לאחר משבר קשה בהנהלת תיאטרון אלמידאן חזר לנהל אותו וקבל תפקיד המנכ"ל , עבד על חיזוק מעמד התיאטרון והחזרת האימון בין התיאטרון לקהל הרחב,על ידי חידוש והפקת מחזות והצגות חדשות באופן כללי, וריכוז פעילות אומנותית במסגרת מרכז תרבות בתוך מבנה הבית של התיאטרון לתושבי העיר חיפה באופן מיוחד.

במשך עבודתו חדש את מעמד התיאטרון והכנה לו תכונות חדשות כך שהפיק וארגן פסטיבל חדש-פסטיבל התיאטרון המקורי אשר שם דגש על כתיבה דרמטורגיה ועשייה תיאטרלית מקומית.

בין השנים : 2008 – 2016 מנהל מחלקת תרבות בעיריית נצרת , ומנהל מרכז תרבות ע"ש מחמוד דרוויש בנצרת .

מנמוקי השופטים :    פואד עווד 

הפרס מוענק לו הנחת אבן הפינה לתיאטרון פרינג' איכותי ובלתי מתפשר בשפה הערבית . בחברה שתיאטרון לא היה חלק מהתרבות שלה . על הקמת תיאטרון "אל מידאן " בחיפה – שנתן במה ליוצרים ,מחזאים ובימאים בשפה הערבית  , על עבודתו בחיבור בין התיאטרון הערבי והעברי, כשהעלה עם הבימאי ערן בניאל את רומיאו ויוליה , בתיאטרון ה"חאן" – בשיתוף תיאטרון "אל קאסבה" הצגה בשתי שפות . פואד עווד  בימאי אוונגרד  מנצרת שהחל את דרכו המקצועית  בפסטיבל עכו 1991 כשביים את ההצגה "ראשו של ג'אבר ( מאת סעדללה ונוס)  וזכה עליה בפרס ראשון . כיום מנהל פואד עווד את המרכז לתרבות "מחמוד דרוויש" בנצרת  הנותן בית "לתיאטרון פרינג' נצרת" .