ביקורת ספר קומיקס: לוגיקומיקס – החיפוש אחר האמת

הספר המרתק, שיצא בצורת ספר גרפי או קומיקס, "לוגיקומיקס – החיפוש אחר האמת", הוא ספר חדשני וראשון מסוגו.

עד היום התמקדו ספרי הקומיקס בספרות, ספרי ילדים וכיוצא בזה. הספר שלפנינו מתמקד בפילוסופיה, לוגיקה ומתמטיקה, ומביא את רעיונותיו בצורה מקורית ומיוחדת של איורי קומיקס. הוא מושך קוראים, שעד היום אהבו ספרי קומיקס, לעולמם, אך לנושאים חדשים, אליהם לא נחשפו קודם לכן. הנושאים אינם פשוטים, אך בעזרת האיורים, הם הופכים לברורים ומובנים יותר.

מחברי הספר בקשו להראות את האובססיה של גאונים על נושא ספציפי שעדיין לא נפתר. במהלך מחקריהם היו קרובים מאוד לשיגעון.

הספר מתמקד בעיקר באחד מן הגאונים – ברטרנד ראסל (1872 – 1970), שהיה פילוסוף והוגה דעות בריטי, ובעיקר התעניין והתמקד בפילוסופיה של הלשון ותורת ההכרה. מאמריו הרבים השפיעו גם על התפתחות המתמטיקה והלוגיקה. הוא אף זכה בשנת 1950 לפרס נובל לספרות, בעיקר בזכות ספרו – "תולדות הפילוסופיה המערבית". גם ראסל, בדומה לגאונים אחרים, חשש מהאפשרות של טירוף הדעת, בעיקר בשל ההיסטוריה המשפחתית שלו ועיסוקו האובססיבי בנושא המתמטיקה.

ראסל שאל מספר שאלות מהותיות, עליהם מתבסס הספר – לוגיקומיקס: מהם הדברים הראשונים, מי אמר שהם אמיתיים ועל מה מונחת המתמטיקה? הוא גם ביקש לחקור על מה מבוססת האמת של כול המדעים שתחילתם במתמטיקה ולוגיקה?

הספר הפך לרב מכר עולמי, תורגם לשפות רבות וקצר שבחים גם מאנשי קומיקס וגם מגאוני מתמטיקה.

הרומן הגרפי – לוגיקומיקס נכתב בידי אפוסטולוס דוקסיאדיס וכריסטוס ח. פאפאדימיטריו, שני כותבים מוכרים ומומחים במתמטיקה, מחשבים ובנוסף בנושאי כתיבת הקומיקס.

אפוסטולוס דוקסיאדיס כתב בעבר את רב המכר "הדוד פטרוס והשערת גולדבאך", שעוסק בנושא דומה, על זקן בודד שהוא גאון מתמטי שנראה ככישלון גמור כלפי חוץ, ועל בן אחיו, שמגלה את סודו והם מנסים להוכיח את השערת גולדבך. גם הספר הזה עסק בשיגעון שבגאונות. הסופר – דוקסיאדיס, גדל באתונה ולמד מתמטיקה באוניברסיטת קולומביה בארצות הברית החל מגיל 15 בלבד. הוא עסק בנוסף בתחומים אחרים, כמו: קולנוע, תיאטרון ותרגום מחזות של שייקספיר, הקים חברת מחשבים והתעשר ממכירתה.

גם כריסטוס ח. פאפאדימיטריו היה גאון מחשבים, אך גם חבר בלהקת רוק. זכה בפרסים חשובים על מחקריו, כמו: פרס קנות' ופרס גדל. כיום הוא משמש כפרופסור באוניברסיטת ברקלי.

אלקוס פאפאדטוס היה אנימטור למעלה מעשרים שנה ומתמחה במיוחד בקומיקס, ובנוסף מנגן בבוזוקי. אנני די דונה סייעה לו באיורי הספר, בעיקר בנושאי הצביעה. היא עסקה כמנהלת אמנותית ומעצבת בסרטים ועברה לאנימציה.

הספר "לוגיקומיקס – החיפוש אחר האמת" מלא בחוש הומור, כתוב בצורה מקצועית ומעניינת, אך עם המון איורים בצבע מקצועיים, שמקלים עלינו להבין את הנושאים המסובכים בהם הוא עוסק. ברגע שתנסו לקרוא את הספר, לא תוכלו להניחו מידיכם. גם אנשים שלא חשבו שהנושאים הריאליים יכולים לעניין אותם, מוזמנים לעיין בספר ומיד יישבו בקסמו.

 

שם הספר: לוגיקומיקס – החיפוש אחר האמת

מאת: אפוסטולוס דיקסיאדיס וכריסטוס ח. פאפאדימיטריו.

איור ועיצוב: אלקוס פאפאדטוס ואנני די דונה.

מאנגלית: אמיר צוקרמן.

הוצאת ספרי עליית הגג וידיעות אחרונות.