המלצה על סדרה- צדק פלילי

אם יש סדרת שניתן להגדירה כסדרת מופת זו צדק פלילי. מיני סדרה זו בת 5 פרקים, עוקבת אחר סיפור של אדם, שנכתש עד דק על ידי מערכת הצדק הבריטית שמאוד דומה במאפיינים שלה לזו הישראלית. בן קאטלר בן ה-21 רק רצה לכייף. מה שהתחיל כערב ספונטני הסתיים כשהוא פגש את מלאני, צעירה כריזמטית ומהפנטת שסוחפת אותו לערב של שתיה וסמים. כשהוא הולך איתה לדירתה לערב של סקס מטריף, הוא לא משער שזה יהיה סקס שישנה את חייו לנצח – בבוקר למחרת הוא מתעורר ומוצא את מלאני בקומה העליונה, ללא רוח חיים, קורבן לרצח בדקירה. הוא מוצא את עצמו מכוסה בדמה ואת כלי הרצח לידו. הבעיה היחידה היא שהוא לא זוכר מה קרה באותו הלילה…"צדק פלילי" היא מסעו של בן דרך המשטרה, הכלא ומערכת הצדק, מקומות בהם האמת היא אופציונלית בלבד, והדבר היחיד שמשנה הוא לדעת לשחק בצורה הטובה ביותר. את העונה הראשונה HBO עיבדה ויצרה מיני סדרה אמריקאית העוקבת אחר התרחשויות דומות רק שהגיבור הינו בן מהגרים פקיסטני. 

העונה השנייה עוקבת אחר ג'ולייט שדוקרת את ג'ו במיטתם, מתקשרת בקור רוח למשטרה, ועוזבת את הבית. צוות החוקרים בראשות החוקר, מפקח ביל פאבר (דניס לוסון, "ג'קיל", "עור רגיש") מאמינים שאלה דקרה את ג'ו, עד שג'ולייט מגיעה לבית החולים, ונעצרת. החוקרת פלו סקסטון (קיית הארדי) חוקרת אותה בנוכחות הסנגורית ג'קלין "ג'אק" וולף (סופי אוקונדו, "דוקטור הו"), אבל רק לאחר שג'ולייט מבינה שגם אלה חשודה בדקירה, היא מודה. מכאן מתחילה העלילה להסתבך.

הסדרה היא מעין פאזל ענקי שהולך ונבנה אל מול הצופה. המשחק הוא פנטסטי, אבל המסרים הם העיקר. כיצד הצדק אינו באמת חשוב, האדם הוא רק כלי קטן שנאלץ להתמודד עם מערכת שכל רצונה להרשיע אותו. הרעיון הבסיסי שעומד מאחוריה, הוא שמשפחות טובות אינם חסינות ממעשי פשע ורשעות. כולנו יכולים יום להסתבך וכאשר נסתבך אנחנו נתמודד מול מערכת שלא תעשה לנו חיים קלים. השחקנים מאוד אנושיים ונוגעים ללב והסדרה היא מעין חבטה לפנים, שמנסה לומר לכולנו שפשע ובתי משפט לא נמצאים רק על מסך הטלוויזיה אלא יכולים להיות חלק מהתסריט של כולנו.