"אנימיקס" – הפסטיבל הבינלאומי לאנימציה, קומיקס וקריקטורה ה – 16 – ארבעה סרטי אנימציה באורך מלא יוקרנו השנה בפסטיבל

ארבעה סרטי אנימציה  באורך מלא יוקרנו השנה בפסטיבל:

סלוקאם – לבד בים. (פול וסנדרה פירלינגר  ארה"ב 2015 ): פסטיבל אנימיקס הוא הפסטיבל השני המקרין בפומבי את סרטו המיוחד של פירלינגר אחרי פסטיבל האנימציה בפראג- עיר הולדתו . הסרט נעשה במהדורת אינטרנט בלבד ולא מוצג בקולנוע או בטלוויזיה. הוא מבוסס על יומנו  האמיתי של ג'ושוע סלוקאם ספן בודד בסירת מפרש קטנה שיצא בשנת 1985 מנמל בוסטון מסצ'וסט ארה"ב למסע בן שלוש שנים סביב העולם.

במשך 6 שנות  עבודה מאומצת ייצרו זוג האנימטורים פול וסנדרה פירלינגר . את הסרט המתאר בדרך ציורית מיוחדת וכסרט אילם המלווה במוסיקה בלבד כשהדיאלוגים כתובים כבלוני טקסט מעולם הקומיקס.

 NUTS  פני ליין , ארה"ב –  סיפורו הבלתי יאמן של דוקטור ג'והן רומולוס ברינקלי, גאון תימהוני  שהקים אימפריה כלכלית בתקופת השפל הגדול בארה"ב. הוא המציא טיפול באין-אונות  של גברים על ידי השתלת אשכי תיישים לנזקקים ובנה את תחנת הרדיו החזקה ביותר ביבשת. הסרט משתמש בטכניקות אנימציה מגוונות הומור ויצירתיות בנסיון לענות על השאלה "איך מחליפים עוני מוחלט בעושר ופרסום אדיר, בזמנים הכי קשים".

השטות של היטלר, סרטו  של גדול יוצרי האנימציה העצמאית בעולם, ביל פלימטון. בסרט בודק פלימפטון מה היה קורה אם היטלר היה מתקבל לאקדמיה לאמנות בווינה (ממנה נדחה בשנות ה-20) ונעשה אמן ידוע ואולי יוצר אנימציה, ואולי גדול ומוכשר מוולט דיסני….. מהתלה מהסוג ה"מוקומנטארי", ובה משתמש פלימטון בחומרים ארכיוניים מתקופת הנאצים, חומרים כאילו משוחזרים ותוספות אנימציה  וקריקטורה.

מקק / ז'אן בולת'יל/ בלגיה / 20151914. סרט המתרחש בתקופת מלחמת העולם הראשונה  שגיבורו הוא ז'אן מורדאן, אלוף העולם בהיאבקות החוזר, אחר זכייתו  לעירו ומגלה שבתו נאנסה על ידי חייל גרמני .כנקמה הוא מצטרף ליחידת  ACM הבלגית שחייליה כונו "מקקים" (שאינם ניתנים להשמדה). הצטרפותו למלחמה, לא מקרבת אותו לנקמה המיוחלת, אלא מטילה אותו לקרבות המתישים  וחסרי התוחלת של מלחמה ארורה שבה נהרגו מיטב הצעירים האירופאים ללא מטרה או הישג כלשהו.

השנה מייחד הפסטיבל מסגרת המשקפת  את התייחסותם של יוצרי אנימציה לחייהם של אנשים ללא זכויות.

תחת הכותרת  "כל הזכויות שבורות" תוקרן אסופת סרטים קצרים ובהם:

"קו לשומקום: קולות מהאי מאנוס" /לוקאס שראנק –המביא את קולותיהם  של שני מחפשי מקלט העצורים באיי מאנוס באוקיאנוס השקט ואת נסיונה של אוסטרליה להתמודד עם בעיית אלפי הפליטים ומבקשי המקלט המתדפקים על דלתותיה.

"הקיץ " רוני טרוקר– סרט בהשראת צילומי פליטים בחוף  של צלם העיתונות חואן מדינה מחוף גראנד טאראחל באיים הקאנריים. על הפליטים המגיעים לחוף והופכים להיות "בלתי נראים" על ידי האנשים המשתזפים, משחקים  ואוכלים להנאתם על החול הנעים.

מאלאק והסירה / אדהמס בטיסטה ואנדרה הלצמייסטר –סיפור קטן ו"בנאלי" של ילדה בת 7 המנסה למצוא עם אימה, חוף מבטחים לאחר שנסו מהזוועה הסורית.

הגולה הכחולה / קו-הדמן- סיפור מרוכך על התופעה נוראה של חטיפת ילדים, בעיקר באפריקה והפיכתם ללוחמים חסרי רחמים. הסיפור מעיניה של ילדה הנחטפת מכפרה וממשיכה לשמור על גולת זכוכית כחולה, כמזכרת מעולם הילדות שנגזל ממנה.

במסגרת פרויקט מיוחד לשינוי עמדות בנושאי זכויות אדם בעולם השלישי   יוקרנו סרטים שנעשו בנושא ברחבי אפריקה ותתקיים הרצאה של יוצרת האנימציה הישראלית יעל עוז סיני השותפה לפרויקט זה.

כמדי שנה יוקרנו בפסטיבל תוכניות בינלאומיות עשירות שבכל אחת מהן סרטים חדשים שנעשו לאחרונה על ידי יוצרים ברחבי העולם ובהם:

אוטופורטרט/ קלוד קלוטייר– מופע "הוליוודי" גרנדיוזי , מצויר להפליא על ידי האמן הקנדי הנודע, המלגלג על השאננות שלנו כלפי המכוניות המשתלטות על עולמנו ומסכנות אותו

"היום המאזין" – פליקס דופור לאפרייר -סרט עדין ורגיש ע"פ שירה של הלן דוריון, על זוג אוהבים המחפשים ביטוי לאהבתם בטקסטים כתובים שהם מרבים לקרוא.

חדר וחצי / גרביים /  ניר וגליאפיזודה מהסדרה הישראלית המפורסמת של צמד היוצרים ניר וגלי שהפציעו לקהל הישראלי בתכניות "ארץ נהדרת". הומור מקומי עם רגישות אנושית אוניברסאלית , בתוספת  שפע של יצירתיות ודמיון פרוע.

בירה /נרדו– פירוש חופשי לשירו של צ'רלס בוקובסקי "בירה". כניסה לא מאובטחת למוחו הקודח של המשורר ושוטטות בים הבדידות, הטירוף והרצון התמידי להטביע את המועקות שלו בבירה.

הרפתקת חיים– קליפ וידאו  לשיר בשם זה של להקת קולדפליי. מבצעי השיר הם להקת שימפנזים בקרחת בג'ונגל.

הסכנות בחיינו / אנדרו חוסרבאני – מבוסס על הרצאתו של ג'ורד דיאמון, זוכה פרס פוליצר, המנתח את תפיסת הסכנות בחיים של תושבי פאפואה ניו-גיני, וכיצד זה משליך על תפיסותינו לגבי הסכנות בחיים שלנו..

התמרור הבודד ביותר – ביל פלימטון – בסרטון על עלילותיו של רמזור, שהוצב אי- שם במדבר השומם, ומתקשה לבצע את  ייעודו.

המתופף הקטן- / בוב דילן. השיר הידוע לחג המולד בביצוע של בוב דילן משמש רקע לסרטו של אמן האנימציה האמריקאי ג'ף שר שהעביר את התרחשות השיר למשפחה בפרבר אמריקאי החוגגת את הולדת תינוקה החדש.

סרט סימון שחור /מיכל ואורי קרנות– חייל ישראלי וצעיר פלשתינאי קשורים זה לזה בסרט שחור. הם מסתובבים במעין  טנגו כפוי, ונראה שאין להם כל שליטה בתנועותיהם (או בגורלם).

מלך היער /לואיס שוויצגייבל– האמן השוויצרי  הגדול  בגרסה משלו לפואמה הדרמטית "מלך היער". הנוסח המוכר של השיר הוא עם המוסיקה של שוברט עם זמר בריטון ששר את הטקסט של גתה. הנוסח שלפנינו משמיע את שוברט בעיבוד של פרנץ ליסט לפסנתר סולו. יער אפל, לילה חשוך , וילד חולה שייאסף לנצח על ידי מלך היער.

"אנימיקס" – הפסטיבל הבינלאומי לאנימציה, קומיקס וקריקטורה ה – 16

6-2 אוגוסט 2016

חגיגת המצויירים של הקיץ בסינמטק ת"א

מחירי כרטיסים : בין 27 – 52 ₪

טלפון לרכישת כרטיסים : 03-6060800

אתר "אנימיקס": www.animixfest.co.il

ובאתר סינמטק תל-אביב