ביקורת ספר: ״חצר עצי התפוח״, מאת: לואיז דוהטי

לעתים דייט אחד יכול לשנות מסלול חיים שלם. איבון קרמייקל היא גנטיקאית מוכשרת ומוערכת בגיל העמידה, נשואה באושר ואם לשני ילדים בוגרים שכבר פרחו מהקן. לילה סוער עם גבר מסתורי ממוטט את חייה ויוצר שינוי מרחיק לכת בחיים של כל הקרובים.

הספר "חצר עצי התפוח" כתוב בצורה של וידוי, מעין מכתב מנומק שמפרט את חייה של המדענית ומראה את האירועים מנקודת מבטה. הספר הופך במהרה לסיוט עבור הדמויות שמשתתפות בו, ללא תיאורי זוועה מחרידים, אלא פירוט מדוקדק ומחריד של התגשמות סיוט שאיש לא היה רוצה להיות שותף בו.

מעבר למריטת העצבים הפסיכולוגית, יש כאן כתב האשמה נוקב נגד החברה, שיעבוד של נשים, אלימות מופגנת ואלימות פסיכולוגית. הטון תקיף ולא מתנצל והגיבורה לא מופיעה כאישה חביבה, אלא כדמות חזקה ולעתים אף מאיימת.

הספר מהווה כרוניקה מפורטת היטב ומסופר מנקודת מבטה של אישה שכל עולמה התמוטט בשל רומן אסור. הקצב של הספר איטי במיוחד, קיימים בו רבדים פסיכולוגיים עמוקים והרבה מאוד אווירה עכורה. אין כאן רכבת הרים פסיכולוגית, אלא הבנייה ספרותית של סיפור עם מתח גבוה שחודר מתחת לעצמות.

הספר "חצר עצי התפוח" הוא שילוב של רומן עם מתח גבוה, שהופך לביקורת נוקבת על החיים המודרניים. מתאר את הניכור, החיפוש הנואש אחר האהבה והאופן בו חיים בטוחים יכולים ברגע אחד להתמוטט ולשנות מסלול.

אם אתם מחפשים רומן פסיכולוגי עוכר שלווה, שיש בו כתיבה נוקבת מעל הממוצע, זה הספר שאתם חייבים לעצמכם.