ביקורת ספר – "שנים עשר השבטים של האטי", מאת: איאנה מאתיס, הוצאת "עם עובד"

ספר הביכורים של איאנה מאתיס "שנים עשר השבטים של האטי" הוא אחד מאותם ספרים נדירים שמצליח לגעת ולרגש.

הספר פותח באופן רגוע ולאט מצליח לחדור ללבו של הקורא. באמצעות מעקב אחרי משפחה אחת, הוא מתאר לנו באופן כנה ובכשרון רב את מצב האפריקנים האמריקנים בדרום ארצות הברית וגם בצפונה משנות העשרים של המאה הקודמת ועד לשנות השמונים . באמצעותו ניתן לחוש, כי גם לאחר ביטול העבדות הגזענות לא נעלמה.שנים עשר השבטים של האטי

הספר מתאר את חייה של האטי שפרד מגיל 17, כאשר היא ובני משפחתה, שהתגוררו בדרום ארצות הברית רדופת הגזענות, החליטו לשפר את חייהם ולברוח לצפון, שנחשב בעיניהם להצלה ולמקום בטוח. למרות שבני משפחתה של האטי מנסים להימנע מהשנאה כלפיהם ולהיתקל בתיוגים גזעניים ומאומללות, הם נתקלים במציאות המרה בצפון ונאלצים לחזור אחורה.

הספר נקרא "שנים עשר השבטים של האטי"  ועוקב דרך סיפורים קצרים ומרתקים אחרי האטי ו-11 ילדיה לאחר שניסו לשפר את חייהם על ידי עזיבת ביתם בדרום ארצות הברית מוכה הגזענות. אולם הצפון הוא מקום לא פשוט כלל, והסיפורים הקצרים מתארים התמודדות בלתי אפשרית עם המציאות המורכבת של היחסים הבין גזעיים בארצות הברית. כל פעם שילדיה מנסים להתחמק מן העוני והדלות, ניסיונותיהם נכשלים פעם אחר פעם. לבו של הקורא נקרע, והוא צופה בצד בנסיקה ובנפילה.

איאנה מאתיס מתייחסת דרך הגיבורה האטי באופן זהה לילדים הספרותיים והביולוגיים שלהם, בריחוק וברצון עז להצליח. השילוב בין תיאור יבש וראליסטי והרבה רגישות, יוצרים תמונת מראה של דור המדבר של השחורים בארצות הברית שעשו הכל להצליח, אך המציאות טפחה על פניהם פעם אחר פעם.

הביקורת אינה מופנית אך ורק לגיבורים הלבנים, אלא גם להאטי ולבניה. הם מצויים בכלא פנימי, בריחוק מחשבתי שמונע מהם להצליח. הם עסוקים באופן תמידי בניסיונות הישרדות, עד שהם מונעים מעצמם את היכולת להצליח. הם פרגמטיים מדי וחוסר הרצון להיות יצירתיים הופך אותם למטרה קלה לניצול. הם מסרבים לחלום ולהיות חלק מהחלום האמריקאי, לכן הם מצויים בשוליים, בתוך תעלות הביוב, כאשר הם חופרים לעצמם את התעלות בהן מתבוססים ברפש.

הגיבורים עושים הכל לבדם, הם נלחמים באדם הלבן, שנמצא בדמיונם ובראשם ולא מצליחים להיחלץ מהמעגל הפנימי ששואב אותם פנימה. הספר מורכב מסיפורים קצרים שמשתלבים יחד, והאטי עוברת ביניהם כחוט השני. חייה היו קשים מאוד, אך גם ילדיה אינם מצליחים להימלט מגורלם.

זהו ספר כנה וחודר ללב, שמצליח לתאר מציאות בחיסכון במילים, אך לא בתיאורים ובדימויים שחודרים ללב. אנו נשאבים לתוך מציאות פנימית וחיצונית של האדם השחור בארצות הברית, דרך סיפוריהם הקטנים והמרגשים של האטי ובניה, שניסו לפרוש כנפיים אך קיצצו אותם פעם אחר פעם.

ספר מומלץ מאוד, כתיבה מיוחדת במינה, היסטוריה של האדם הקטן בתוך אומה גדולה, שגורמת לנו להזדהות ולהבין את שהתרחש בארצות הברית בקרב האפריקנים האמריקנים.

מאתיס, איאנה, שנים עשר השבטים של האטי, תל אביב: עם עובד, 2014, 320 עמ'.