רשימת המשאלות ביקורת ספר מאת: לורי נלסון ספילמן הוצאת ידיעות אחרונות

לפעמים בריחה היא נחמה, רשימת המשאלות מציעה מספר שעות של תענוג רצוף הרחק מאיומי הקסאמים והאזעקות. ברט היא בחורה מפונקת שחלומה הגדול, הוא לרשת את אימפריית הקוסמטיקה של אימה המנוחה. כדי להצליח במשימה, עליה למלא שלל משאלות אותם היא רשמה כאשר היא הייתה בת 14.

להתאהב, להיות אימא, להתברגן ללמד ילדים ועוד. לאחר כל משימה מוצלחת היא מקבלת מעטפה ורודה מערוך הדין של אימא לומר לה שהיא עוברת לשלב הבא. נלסון ספילמן מוציאה תחת ידה ספרות נשים, שכל מטרתה להעביר את הגיבורה דרך חתחתים כדי להבין שכסף זה לא הכל בחיים. הגיבורה וגם הקוראים יבינו מתוך המשימות, שלא רק מכונית מבריקה היא בעלת חשיבות אלא גם ערכים. במילים אחרות, זהו רומן אמריקאי תבניתי ששומר על מסורת הרומן הרומנטי ומציעה בעיקר נחמה לקוראים.

התבנית היא ברורה, בסופו של דבר הכל יבוא על מקומו בשלום. משימה תגרור משימה והגיבורה תקלף שכבות של סנוביות ככל שהעלילה תתקדם. זהו ספר שמרני מאוד, ששומר על עלילה מאוד קפדנית, וכתיבה סוחפת ומרתקת. רשימת המשאלות הוא ספר מתוקתק, כמו סרט דרמה בנוי היטב שכל פרט בו מהונדס ומחושב.

בשל אותם סיבות, הספר זכה להצלחה מסחררת בארצות הברית. הוא מתאים מאוד לחלקים הרפובליקנים השמרנים, שרוצים לשמר את הסדר הקיים לפיו מי שמנסה מצליח. אז למרות שהספר הוא מהפכני ודי צפוי הוא כתוב מצוין ומצליח לספק משהו שכנראה רבים לא זוכים בו בימים טרופים אלו: אסקפיזם.