ביקורת סרט: "כוכב הקופים השחר": על קופים ובני אדם, במאי – מאט רייבס

הסרט "כוכב הקופים" היה סרט אנטי מלחמתי, ששיקף את הפחד מפני האיום הגרעיני בתקופה של המלחמה הקרה. שנים רבות לאחר מכן, המותג המצליח עבר שיפוץ וחידוד מסרים והוזנק שוב אל המאה ה-21. היצירה לא עוסקת עוד במלחמה גרעינית, אלא בנושאים הוליוודיים עכשוויים: פערים בין תרבויות, גזענות וההיבריס של האדם לשלוט על הטבע. "כוכב הקופים" הוא בעצם אלגוריה מתוחכמת על שתי תרבויות, שלא מצליחות לחיות בשלום ורצף של טרגדיות ואירועים קיצוניים דוחפים אותם בניגוד לאינטרס שלהם למלחמה.

הסרט "כוכב הקופים המרד", עוסק באקולוגיה ובאופן בו אנו, בני האדם, מתייחסים לסביבה שלנו. וירוס, שהיה אמור להילחם באלצהיימר, שנוסה על קופים, הופך להיות למגפה שמוחקת חלקים גדולים מהאוכלוסייה של כדור הארץ. השורדים, שהם מחוסנים טבעית מפני הנגיף, מוצאים מקלט בסן פרנסיסקו. עשר שנים לאחר מכן המשאבים מדלדלים ועל בני האדם למצוא מקור כוח חלופי שיספק להם חשמל. הם נתקלים בקופים, שבמקרה נמצאים בין סכר המים שמהווה מקור אנרגיה, אך משמש כמושבת הקופים. טעות טרגית מובילה לפגיעה באחד הקופים, שיוצרת שרשרת אירועים בלתי נמנעת.

 

בני האדם והקופים מוצגים כשתי חברות, שלא מצליחות להגיע להבנה ביניהן. אנו עוקבים אחר הקיצוניים והמתונים משני הצדדים בניסיונות שלהם למנוע ולהצית מאבק. מצד אחד הקוף סיזר, הזכור מהסרט הקודם, יחד עם מלקולם (ג'ייסון קלארק) מנסים בכל כוחם להרגיע את הרוחות ואילו דרייפוס (גארי אולדמן) מנהיג השורדים וסגנו של סיזר הקוף קובה מלהיטים את הרוחות.

נוצרת דינמיקה מציאותית מרתקת, אודות הגורמים והשורשים לאיבה בין עמים. ישנם דיאלוגים מוצלחים ודמויות שמעוררות אמפתיה שיש להם מניעים וכוונות ברורות שיוצרות הזדהות. יש הגיון פנימי בסרט שמניע אותו, שגורם לצופה להזדהות עם האירועים ובעיקר לחשוב. בניגוד לפיצוצים של גיבורי העל, כוכב הקופים הוא סרט עם מסר וכוונה שמנסה לגרום לצופים לחשוב ולהרהר על מהות הסכסוכים בעולם. זהו מטרתו של המדע הבדיוני בצורתו המקורית ולא רק דמויות מעופפות וגיבורים מסוקסים.

לצד התחכום הפילוסופי, ישנם קטעי אקשן רבים. האקשן מבוים היטב, וחלק מקטעי הפעולה כאשר מאות קופים ממוחשבים רצים לכל כיוון ישאירו אתכם פעורי פה. הצילום עצמו והעיצוב הממוחשב הוא לא פחות ממדהים, מה שמבטיח שעות רבות של הנאה ונחת. אקשן משובח לצד קטעים מעוררי מחשבה, הם מתכון לסרט טוב.

לא הכל ורוד בסרט. הוא ארוך מידי שגורם לכל חוסר אחידות. ישנם קטעים מצוינים, אולם אחרים הם די בנאלים. ישנה התרכזות יתרה בדמויות משנה פחות מעניינות, כמו קבוצת השורדים שמנהיג מלקולם. העלילה בנאלית, ובעיקר מאוד צפויה. ניתן לומר שאנחנו הולכים לסרט שאנו יודעים כמעט מהלך והתפתחות עלילתית שבו ועדיין הוא מצליח להפתיע ולרתק. כוכב הקופים השחר הוא אחד מסרטי הקיץ הטובים כיום, רק חבל שהוא לא מציע גם אסקפיזם.