קומיקס: המנדרין – אחד הנבלים הגדולים בקומיקס

המנדרין, אחד מהנבלים הגדולים בקומיקס, מוצג כיום בבתי הקולנוע בסרט "איירון מן 3". הגרסה של המנדרין בסרט מאוד פרווה ושונה מן המקור המאיים, שכמעט והרג את טוני סטארק שלוש פעמים. המנדרין בסרט מגולם בידי בן קינגסלי, וטוני סטארק הוא איש הפלדה, או איירון מן.

העולם של איירון מן טכנולוגי ומתקדם. הוא מציג שני סוגים של קבוצות יריבות: אלו שמשתמשים בטכנולוגיה לטובת העולם ואלו שמשתמשים בה להרוס אותו. המנדרין שייך לסוג שמשתמש במדע כאמצעי לפגוע בבני אדם ולנצלם ככלים למטרותיו המרושעות.

המנדרין מהווה סמל למעצמה החדשה שמאיימת על אמריקה, והיא סין. הוא מייצג את העוצמה של הדרקון השואג ומסמל את הערכים של משמעת נוקשה וחוסר כבוד לחיי אדם. ניתן לומר, שהקומיקס מתאר מעין התנגשות בין המעצמות, שמגולמות על ידי גיבורי על. אחד הוא המנדרין, המאיים על ההגמוניה האמריקאית ואיירון מן, שמנסה לשמור עליה.

המנדרין נולד בסין למשפחה עשירה ועוצמתית, ואומן מגיל צעיר לשלוט ברזי המדע ואומנות הלחימה. אולם, השלטון הקומוניסטי, שהתנכל לצעירים, הוריד אותו מנכסיו, מה שגרם לו לשנאה עזה כלפי בני האדם. המנדרין, עזוב ומלא מרירות, הגיע לכפר, שהיו שמועות על היותו רדוף רוחות. במקום רוחות הוא מצא טכנולוגיה חייזרית, בדמות טבעות שמכפילות את כוחו של האדם, שהפכו אותו לבלתי מנוצח. איירון מן הוא הדמות היחידה, שיכולה לעמוד בדרכו לשליטה עולמית. מול השריון של איירון מן, המנדרין מציג שליטה מושלמת באומנות לחימה וכוח פיזי בלתי מוגבל.

בגרסאות המאוחרות יותר, המנדרין מספר את סיפור חייו, ומגלה שנולד לבן של סוחר אופיום ואם יצאנית. הוא חושל במשך שנים כשליט העולם התחתון, לפני שמצא את הטבעות, מה שהפך אותו לחסר רחמים. המנדרין הוא אמן מנטאלי ומסוגל להשיג שליטה מלאה על הכוחות שלו וגופו, לצד גאונות, שמתבטאת בהמצאות שמנסות להשמיד את העולם. הוא יריב ראוי לטוני סטארק ולעיתים עולה עליו. היהירות שלו מפילה אותו לעיתים ומונעת ממנו לשלוט בעולם. הוא מסוגל לירות קרניים מהידיים, להקפיא את יריביו ולשלוט בבני אדם. הוא נחשב לאחד ממאה הנבלים הגדולים ביותר בהיסטוריה של הקומיקס, והיחיד שהצליח להביס את איירון מן בקרב.