ההיסטוריה מאחורי הסופרים הגדולים: מיגל דה סרוואנטס

לעיתים מלאה ההיסטוריה באישים שנולדו בתקופה הלא נכונה, ונסיבות חייהם מלאות בטרגדיות. מיגל דה סרוונטס נחשב לגדול סופרי ספרד, ולאחד מהכותבים הגדולים של עולם הספרות המערבי. ספרו "דון קישוט" הוא אחד מהנמכרים והמצוטטים ביותר בהיסטוריה, וסיפורו ממחיש את האירוניה של איש מוצלח וכשרוני ויחד עם זאת – עני מרוד.

השמועות מספרות, שאמו של סרוונטס הייתה מצאצאי האנוסים ואילו אביו היה נוצרי. הוא נולד בשנת 1547 בצלו של עולם חדש, שעמד לשנות סדרי עולם. כל חייו סבל ממחסור בשל מוצאה של משפחתו, ולצערו היה עני מרוד עד מותו. באופן אירוני, הוא חי בתקופה, שבה ספרים הפכו להיות לרבי מכר, אולם איש רוח לא יכול היה עדיין לחיות מיצירתו. אנשי הרוח חיו בצלם של אדונים, שהיו אצילים בעלי ממון, שנהנו משירותיו של הסופר ושילמו לו משכורת.

סרוונטס ידע הרפתקאות רבות בחייו. הוא נלחם נגד התורכים ב-1571, ידו השמאלית נגדעה במלחמה, ואף נשבה על ידי שודדי הים. ההרפתקה שלו בשבי רוששה את משפחתו, שלא התאוששה מעולם מהתקרית. יש המספרים, שאחיותיו נאלצו לעסוק בזנות כדי לשלם את חובו הכבד. לאחר שחרורו עבד כגובה מיסים ועבודות רבות שלא הלמו את מעמדו. כך עבר סרוונטס מאציל לאציל, אך התשלום שקיבל היה דל ולא סיפק את צרכיו הקיומיים.

סרוונטס היה אדם מתוסכל. הוא חזה בסיפוריו זוכים להצלחות חסרות תקדים, אולם כיסיו לא התמלאו כתוצאה מההצלחות הכבירות שלו. הוא אף נכלא כבעל חוב, ומכתבים רבים, שנשלחו לאנשים מכובדים, לא עזרו לו, משום שהם לא ששו לעזור לו, למרות מצבו הקשה.

סרוונטס מת חסר כל, כאשר הותיר אחריו חובות כבדים וסיפור לא פשוט כלל. ספרו "דון קישוט" מתאר אדם מתוסכל, שלא הצליח להתמודד עם שינויי הזמן. כך גם סרוונטס, שלא השכיל להתמודד עם תקופה לא פשוטה ומלחמתו נגד תחנות הרוח לא צלחה.