לואיס קרול (1832 – 1898): הגאון המטורף שעומד מאחורי הספר הקלאסי

לואיס קרול, שם העט של צ'ארלס לודוויג' דודג'סון, היה אדם יוצא דופן בדומה לספרו המפורסם בכל רחבי העולם.

קרול נולד בשנת 1832 לכומר ולמתמטיקאי מבריק והיו לו עוד 10 אחים ואחיות. מילדותו היה קשור מאוד לאביו וחיבב תיאטרון בובות. כילד היה מופנם ומרוחק, ומאחר שאהב מאוד לכתוב, תחביבו היה להעלות מחזות לשבע אחיותיו הצעירות ממנו. בנוסף, בדומה לאביו, הוא היה מתמטיקאי חובב, ונהג לפתור משוואות להנאתו.

בנערותו, לאחר ילדותו המבודדת, עבר קרול לאוקספורד, שם הוסמך לכמורה, למרות שלא האמין בדת ובאלוהים. הוא שנא את תלמידיו ונהג להעליבם. הוא סבר שהם טיפשים ולכן לא התחשב בדעתם. הוא המשיך להתבודד, ולבסוף מצא נחמה בילדות קטנות עמן הרגיש שונה ומשוחרר.

בתקופה בה חי, אמצע המאה ה-19, הצילום היה בחיתוליו. הוא מאוד אהב לבלות עם ילדות קטנות ולצלמן, כאשר חלק מהצילומים היה בעירום. כאדם שסבל מגמגום קל ומבעיות פסיכולוגיות שונות, הוא הרגיש טבעי וקליל בקרבת ילדות צעירות. קיימות טענות שהיה פדופיל, למרות שאין הוכחות לכך. כחובב ילדות החליט קרול לכתוב סיפור לבנות הדיקן באוניברסיטה בה לימד. לילדה לה הקדיש את סיפורו קראו אליס, והוא החליט להכין לה במתנה סיפור שיעביר את זמן הפיקניק אותו בילו יחדיו. לאחר מספר פעמים שהקריא לה את הסיפור, הילדה אליס שכנעה אותו שעליו לעלותו על הכתב. כך נוצר סיפור חדש והוא "אליס מתחת לאדמה", ששמו שונה בלחץ קוראים שנחשפו לסיפור, ל"אליס בארץ הפלאות". ניתן לומר, שאהבתו של קרול לילדות, היא זאת שעמדה מאחורי יצירת המופת העל זמנית שלו. הוא כתב עוד ספר "מבעד למראה ומה אליס מצאה שם" וכן ספר בשם "ציד הסנרק".

קרול התאהב נואשות באליס הצעירה והחליט להתחתן עמה כאשר תגיע לגיל 18, אולם, היא דחתה אותו. דחייה זו השאירה אותו שבור לב, רוטן וכעוס על העולם. הוא החל להתבודד ולסבול מפיצול אישיות, בין דמותו האמיתית לסופר המפורסם שהפך להיות.

מלבד סיפורי אליס, ספרים אחרים שכתב, חוץ מ"ציד הסנרק", נכשלו ולא זכו לפרסום רב. קרול המשיך להתבודד מהעולם ושנא את האנשים שסבבו סביבו, לקראת סוף חייו הוא חזר לחיות עם אחיותיו. קרול סיים את חייו כתוצאה מדלקת ריאות בגיל 66, בשנת 1898.

יצירת המופת שכתב שמרה את זכרו. זה היה ספר ילדים שונה ובוגר, שהתאים למבוגרים וילדים גם יחד. הספר הייחודי כמו הסופר שכתב אותו, נשארו חידה.