הסדרה "משפחות" של האחים תומר וברק היימן בערוץ 8

הסדרה המדוברת ומלאת הקדימונים "משפחות" של האחים תומר וברק היימן עלתה בשבוע שעבר לאוויר וכבר מסקרנת ומרתקת ומהווה הריאליטי הטוב ביותר כרגע בטלוויזיה. עד עתה הוקרנו חמישה פרקים, בסדרה של 24 והטוב עדיין לפנינו.

נתחיל במשפחות שנבחרו ומוכנות לחשוף את עצמן לדעת, גם כשהנושאים קשים לנגיעה ולדיבור. כל משפחה ייחודית ומיוחדת במינה וכבר מהפרקים הראשונים ניתן לחוש, שלא כל מה שחשבנו על נושאים מסוימים, הוא בהכרח דומה.

המשפחה הראשונה היא של ירון לונדון ובנו מהמאהבת שלו – יואב זהבי. עלם חמודות אמיתי, דומה לאביו וחונך בידי אימו וסבתו. במפגש ביניהם נראה ירון גאה מאוד בבנו ובבחור המקסים שיצא ממנו.

המשפחה השנייה היא משפחת לוי ובנה המאומץ מגואטמלה אורן. הוא חולה אספרגר, אך יודע להתבטא בבהירות רבה ולהביע את רגשות האהבה – שנאה שקיימים אצלו למשפחתו המסורה והאוהבת. הוא נער מבריק, שחי במוסד, אך בעייתי באותה המידה וגם ניסה בעבר להתאבד. לפי הנראה בקדימונים, שנראה ייקחו  אותו לביקור במולדתו, גואטמלה, לפגישה עם בני משפחתו, שדומים לו מאוד.

המשפחה השלישית היא משפחת לנקרי ומככבת אם המשפחה, דינה. אבי המשפחה, שנחשב למסור מאוד למשפחתו, שכוללת חמישה ילדים, נפטר והוא זכור להם ממש כקדוש וכאיש משפחה מצוין. זאת, עד שדינה מגלה שהתעלל בה קשות, וכעת, עם מותו, היא נושמת לרווחה ומתחילה לחיות בשקט ובשלווה להם צפתה כל חייה.

המשפחה הרביעית היא משפחתו של סער מעוז. הוא נולד וחי במשפחה דתית לאומית, בקיבוץ, לאב שהיה קצין בצבא ואוהב את ישראל, נופיה, שביליה ואתריה, אהבה עזה. הוא מטייל עם בני משפחתו ומספר להם סיפורי גבורה בלהט רב. סער יצא שונה מהם בכך שהוא גיי, עבר לגור הרחק מהארץ, בלונדון, וקרתה לו "תקלה", שכן נדבק בחיידק ה-HIV שגורם למחלת האיידס. הוא בחור מקסים, מגיע לארץ לבשר למשפחתו את דבר מחלתו. בהתחלה הם נבהלים, אך לבסוף מקבלים אותו באהבה גדולה, למרות ששב לגור בלונדון ולא נשאר בארץ.

המשפחה החמישית היא המסקרנת, לדעתי, מכולן. זאת משפחת לנגר, שכוללת את אם המשפחה, שני בנים ובת וזאת לאחר שאב המשפחה נטש אותם. הכוכב הוא יונתן לנגר, ששינה את שמו ליונתן אגסי, גיי, שמככב בסרטי פורנו קשים לגברים. מבחוץ הוא גבר מסוקס וקשוח, מלא כתובות קעקע, עם שרירים מפותחים ומצליח מאוד, בעיקר בגרמניה. ושוב – מה שנראה אינו מייצג בדיוק את המציאות, שכן יונתן אוהב עד כלות את אימו והיא מקבלת אותו כמות שהוא, על יתרונותיו וחסרונותיו. היא ממש מעריצה אותו והם אפילו צופים ביחד בתחילת קלטת פורנו שצילם, עד לקטעים הקשים והמביכים.

הסדרה עוקבת אחרי חיי המשפחות הללו במשך שנה. זאת סדרה איכותית, בנויה נכון ונוגעת בעדינות ובהבנה בבעיות שנראות ומצולמות על המסך. יש בסדרה חשיפה רבה, יש כמיהה לדברים טובים יותר, ברוב המקרים לאב שאינו קיים, או נוכח – נעדר בחיי משפחתו. המשפחות מיוחדות במינן, למרות שבשורה התחתונה כל משפחה שונה ומיוחדת בדרכה. יש אומללות, אך גם תקווה והרבה אהבה והבנה. יש רצון לצפות בשאר הפרקים ולראות את ההתפתחויות בהמשך.