דחיינות ועצלנות – התופעות וספרים נבחרים ומומלצים בנושאים הללו

הדחיינות קיימת כמעט בכולנו. אנו נתקלים ביום יום בהרבה משימות ופעולות שעלינו לבצע. את חלקן אנו מבצעים, ואחרות או שאין חשק לעשותן או חסרה מוטיבציה ואנו ממציאים לעצמנו תירוצים מדוע להימנע מכך.להלן דוגמא של ספר, שיכול לשכנע אותנו, שדחיינות איננה טובה לנו וכדאי לבצע מטלות ומשימות בצורה מיידית כדי להשתחרר מהם ולהתפנות לדברים אחרים.

"אם לא מחר אז מחרתיים"/ מאת: ריטה אמט, הוצאת מטר

כותרת המשנה של הספר, שעל עטיפתו מצויר צב, היא:"כיצד לגבור על יצר הדחיינות ולעשות הכול אם לא מחר אזהיום (ולא מחר)".

הסופרת ריטה אמט היא גם מומחית בנושא. בספר מוסבר בצורה הומוריסטית וקלילה, ועם זאת משכנעת ומקצועית, מהי הדחיינות ובאילו דרכים ניתן להתגבר עליה. הספר כולל דוגמאות רבות ומגוונות בתחומים שונים, מעניינות ומועילות. לאחר סיום הקריאה קיימת תחושה, שעלינו לבצע את הדברים שדחינו כאן ומיד ועכשיו, ולא מחר או מחרתיים…

תופעה קצת שונה של הדחיינות היא העצלנות, שפעם סברו כי היא קשורה לאופי והרבה ילדים נקראו עצלנים כאשר לא שקדו על לימודיהם. אנו מביאים ספר של ד"ר מל לוין, שמנפץ את המיתוס הזה.

המיתוס של העצלנות/ מאת: ד"ר מל לוין, הוצאת מודןהמיתוס של העצלנות

הספר של ד"ר מל לוין, פרופסור לרפואת ילדים במקצועו ומומחה בהתפתחות ולמידה, חשוב ביותר. בעבר, תלמידים שהוגדרו עצלנים, למרות השתדלותם וניסיונותיהם להצליח בלימודיהם ובשאר תחומי חייהם, מוגדרים היום בצורה שונה לחלוטין. חלק בעלי הפרעות עצביות שונות, יש לקויי למידה, בעלי הפרעות קשב וריכוז ואחרות.

הספר מביא הרבה מאוד דוגמאות מניסיונו הרחב והעשיר של ד"ר לוין במפגשיו וטיפוליו עם הילדים הללו. הוא מסביר מדוע קשה להם לנצל את מלוא יכולתם ואף מציע דרכים שונות, מגוונות ואף יצירתיות על מנת להתמודד עם הבעיות הללו ולהגיע להישגים למרות הקשיים.