הסופרת ג'ורג' אליוט (מרי אן אוונס – קרוס) – אישה מודרנית במאה ה-19

ג'ורג' אליוט, סופרת אנגלייה בת המאה ה- 19 (נובמבר 1819 – דצמבר 1880), אך הקדימה את זמנה ומתאימה הרבה יותר לתקופתנו. בתקופה בה נשים היו עקרות בית נואשות, ששירתו בעיקר את בעליהן ומשפחתן, היא התנהגה בצורה לא קונבנציונאלית ומאוד מרדנית ומודרנית. רוחה הייתה חופשית ומשוחררת מכבלי המוסכמות והיא נהגה לפי רצונה, גם אם הדבר היה כרוך בניתוק מאביה ומאחיה, שהיוו את משפחתה הגרעינית. בספריה היא הכניסה גם אוטוביוגרפיה שלה במסווה של דמויות אחרות, ולמרות החידוש בהם, הספרים זכו להצלחה מסחררת. הדבר היחיד שעשתה על מנת שיקבלו אותם היה לשנות את שמה – מרי אן אוונס – קרוס, לג'ורג' אליוט, שם של גבר, בהכירה את רוח התקופה וברצונה שאנשים יקראו את ספריה.

אליוט בלתה את ילדותה המוקדמת בפנימייה, עד מות אימה כשהייתה בגיל העשרה. אז נאלצה לשוב לביתה, ואת הלימודים המסודרים החליפו לימודים שעניינו אותה במיוחד, בעיקר לימודי שפות, כולל עברית, שמאוחר יותר השתמשה בהם לתרגומי ספרים. היא החליטה לפרנס את עצמה, למרות שבאותה תקופה הדבר לא היה מקובל, והדבר שידעה הכי טוב היה כתיבה ותרגום. היא עברה להתגורר לבדה בלונדון, גם צעד לא מקובל שנשים גו לבד, שם התקבלה לעריכת כתב העת "וסטמינסטר ריוויו" והפכה לסגנית עורך. במערכת העיתון הכירה את ג'ורג' הנרי לואס, סופר ופילוסוף מחונן. הוא היה נשוי, אך אשתו בגדה בו ילדה, תחילה בן אחד ולאחר מכן עוד שלושה. לואס אימץ אותם ולכן, לפי רוח התקופה, לא יכול היה להתגרש. אליוט והוא החליטו להתגורר ביחד ללא נישואים, הם חיו יחד למעלה מעשרים שנה וגם היא הכירה בילדים הללו והם גדלו אותם כילדיהם, בעוד אשתו יצאה מדעתה. בעקבות אהבתה לג'ורג' הנרי לואס אירעו לאליוט מספר אירועים: היא שינתה את שמה לשמו – ג'ורג', הוא תמך בה מאוד בכתיבתה ועודד אותה, ובזכותו היא עסקה במקצוע אותו אהבה במיוחד והצליחה מאוד, עד כדי כך, שכאשר הזדהתה בשמה האמיתי וכאישה – קיבלו אותה בחום והיא הייתה מאוד אהודה ומבוקשת, ואף הפכה לגיבורה באנגליה הויקטוריאנית. ג'ורג' הנרי לואס היה יהודי וממנו קיבלה אליוט את האהבה לעם היהודי ולמדה עברית. בזכותו נכתב הספר "דניאל דירונדה" האלמותי, שנתן השראה להקמת תנועת "חובבי ציון", שיצא בשנת 1876, ארבע שנים לפני שהרצל נולד.

בעקבות מגוריה עם ג'ורג' הנרי לואס ללא נישואין, ניתק אחיה האהוב של אליוט את יחסיה עימו. לואס נפטר בשנת 1878, ואליוט שקעה במרה שחורה והחלה לאסוף את כתביו ולהכינם לדפוס. במלאכה עזר לה ג'ון ולטר קרוס, שהיה אז בן 40 כאשר היא הייתה בת 60. הם התאהבו ונישאו למרות פער הגילאים הגדול ביניהם. בעקבות נישואיה חידש אחיה את הקשר עימה. אליוט חיה עם קרוס רק מספר חודשים, עד שנפטרה ב-22 בדצמבר 1880. אליוט כתבה ספרים רבים ומעניינים, כמו: אדם בי, סילאס מארנר או האורג מרבלוי, מידלמארץ' – ששינה את ההשקפה בדבר המעמד הבינוני בפרובינציה, ניגודי המעמדות, העמדת פנים וצביעות, רומולה, הצוענייה הספרדית ואחרים.

במאמרי אתמקד בשתי יצירות חשובות שלה, הראשונה – "הטחנה על שפת הנהר פלוס" וזאת משום שבמגי – הגיבורה יש הרבה יסודות אוטוביוגרפיים שדומים לאליוט, ו – דניאל דירונדה, בשל השפעתו על היהדות.

הטחנה על שפת הנהר פלוס – נכתב בשנת 1860 על ידי ג'ורג' אליוט. הספר מתאר את מגי וטום האחים, שאוהבים האחד את השני, ואת קורותיהם, הקשר ביניהם שמתהדק או מתפרק בהתאם לנסיבות חייהם. אליוט יצרה את מגי בדמותה, כאישה עצמאית וחזקה, מלאת מיניות, אך מתגברת על דחפיה בשל מוסריות פנימית. מגי התאהבה בפיליפ ווקהם, אמנם נכה וגיבן, אך חכם ורגיש ואוהב. מאוחר יותר היא שוברת את המוסכמות כשיוצרת קשר רומנטי עם סטפן גסט, שמאורס לבת דודתה. העלילה כוללת פשיטת רגל של המשפחה ואובדן פרנסתם עם אובדן הטחנה, שגורמים לטום לעזוב את בית הספר ולעזור בפרנסת המשפחה, בייחוד לאחר מות אביהם. טום ומר טוליבר, האב, מתנגדים לקשר שבין מגי לפיליפ, אך היא מורדת ונפגשת עימו בחשאי. כאשר לוסי דין, בת דודתה של מגי, מזמינה אותה לביתה לאחר מות מר טוליבר, היא מבלה בחברתה ובחברת מחזרה של לוסי – סטפן גסט והם מתאהבים. העלילה מסתבכת מאחר וסטפן ולוסי מיודדים עם פיליפ.

ג'ורג' אליוט בנתה את מגי בדומה לדמותה. גם היא הייתה מרדנית, וסבלה ניכור מאת אביה כשעזבה את הדת הנוצרית. היא ואחיה אהבו האחד את השנייה, כמו טום ומגי, ולאחר שחברה ללואס, גם טום התנכר לה מאחר ולא קיבל את אורח חייה ומגוריה עם גבר נשוי, מאחר וצורת התנהגותה פגעה במהוגנות שלו. מגי הייתה פקחית מאוד, אפילו יותר מטום, ובאותה התקופה הייתה פקחית מדי לאישה. זאת, בדומה לג'ורג' אליוט המלומדת. מגי נמשכה לפיליפ ווקהם האינטלקטואל, ובדומה נמשכה ג'ורג' אליוט למוחו החריף ולהשכלתו של לואס. פיליפ היה נכה וגיבן, לואס היה נשוי למישהי שילדה ילדים לא לו, אימץ אותם ולא יכול היה להתגרש. מגי התנהגה באימפולסיביות כשהלכה אחר ליבה כשהתאהבה בסטיבן, אפילו שידעה שהדבר לא תקין וכרך בפגיעה ביקרים לה. בסוף היא מוותרת על סטיבן למרות אהבתה אליו, אך בסוף מאבדת את חייה ביחד עם טום בשיטפון הגדול. טום סלח למגי ובסוף מוצאים אותם מתים מחובקים, וגם אחיה של אליוט סלח לה כשנשאה לקרוס, למרות הבדלי הגילאים, וזאת משום שחזרה להיות מהוגנת.ספר נפלא, בשנת 2011 עלה כמחזה בבית צבי והצליח מאוד.

דניאל דירונדה – הספר הכי יהודי שיצא בתקופת המאה ה-19, שהשפיע על היהודים שסבלו מאוד והחלו להרים את ראשם. הוא גרם להתעוררות לאומית ובעקבותיו להקמת אגודת חובבי ציון. עוד מפורסמים שהושפעו מהספר היו אליעזר בן יהודה וגם כנראה הרצל ופינסקר. הספר נכתב תוך כדי לימודי העברית והיהדות של ג'ורג' אליוט הנוצריה, שגרמו לה להתאהב ביהדות ובחלום הציוני.

עלילת הספר מסובכת ומפותלת, אך גם מעניינת ומרתקת ועד היום לומדים אותו בחוגים לספרות באוניברסיטאות. דניאל דירונדה מכיר 2 נשים בהן הוא מתאהב: הראשונה – גוונדולין הרלט העשירה והנוצריה, והשנייה – מירה לפידות היהודייה, שנכנסת לחייו כאשר עומדת לטבוע בנהר והוא מציל אותה. כאשר משפחתה של גוונדולין יורדת מנכסיה, היא ממשכנת שרשרת ודירונדה פודה אותה. חייו וחייה מפותלים והם נפגשים בתחנות שונות בחייהם. גוונדולין מכירה את הנלי מלינגר גרנדקורט המבוגר ממנה, היא מוצאת חן בעיניו והוא מציע לה נישואים. מאחר והוא אדם אמיד, היא שוקלת זאת בחיוב, עד שנודע לה שיש לו פילגש – ליידי גליישר ומספר ילדים.

בינתיים מתואר דירונדה, שחי אצל סר הוגו מלינגר העשיר, אשר לא ברור הקשר ביניהם ודניאל חושד שהוא בנו הבלתי חוקי. דירונדה פונה לעסוק בפוליטיקה. יום אחד הוא שט בנהר ומציל נערה יהודייה – מירה לפידות, שביקשה להתאבד בטביעה. מסתבר שמירה זמרת וברחה מביתה, מחייה הקשים ומאביה שהתעלל בה. בעקבות כך הוא מכיר את הקהילה היהודית בלונדון.דירונדה נוסע לגרמניה ושם פוגש שוב את גוונדולין, שרוצה להיות זמרת ולהינשא לגרנדקורט העשיר כדי להימנע מעוני. היא סובלת מהתעללות מצד בעלה, ובעת שיט בנהר הם נופלים מהסירה והוא טובע.

בינתיים דירונדה, בחיפושיו אחר משפחתה של מירה,  פוגש את מרדכי, יהודי חולה שחפת, אך כריזמטי ובעל חזון לאומי, שרוצה לעלות לארץ ישראל. דניאל מאוד מתעניין ובמסעו לאיטליה מסתבר שהוא בעצם יהודי, ומכיר את אימו היהודייה, שהייתה זמרת אופרה מפורסמת וסר הוגו היה מאוהב בה. כאשר ילדה את דירונדה מגבר יהודי, מסרה אותו לסר הוגו שיגדלו ולא יגלה את מוצאו האמיתי וזאת כדי להגן עליו מכל רע. כשנודע לו מוצאו האמיתי, הוא מעדיף את מירה היהודייה על פני גוונדולין הנוצרייה, הם נישאים ונוסעים לארץ ישראל להגשים את חזונם. הדבר משפיע על גוונדולין ואף היא הופכת לאדם טוב יותר.

הספר היה חדשני מאוד לאותה התקופה, בה ישראל הייתה רק בגדר חזון, ארץ רחוקה ובלתי מושגת, לא מספיק מיושבת והרעיון של אליוט הנוצרייה היה מיוחד במינו וממש מהפכני.