ג'ראלד דארל (1925 – 1995) – החוקר הירוק וחובב הטבע הגדול מכולם

שמו של ג'ראלד דארל המופלא מלווה אותי שנים רבות מאוד, עת נשביתי בקסמו עם קריאת ספריו ספוגי אהבת בעלי החיים, הטבע והאדם. הראשונים היו "משפחתי וחיות אחרות", "חיות, ציפורים וקרובים" ו-"גן האלים", שנכתבו באי קורפו. לא ברור אם אנשים נסעו לקורפו בשל ספריו או שמא ההפך הוא הנכון – נסעו לקורפו ולאחר מכן קראו אותם. בכל מקרה, אתה מתחיל לקרוא ולא יכול להניח עד שמסיים כאשר על פניך שרוי חיוך גדול ולפרקים גם פרצי צחוק מתגלגל. בהחלט כשרון יוצר דופן.

קורות חייו גם הם מיוחדים במינם. הוא הסתובב ברחבי העולם באהבתו לחיות. ההתחלה בשנות העשרים של המאה העשרים בהודו, שם נולד, ובילדותו הקדומה ביקר שם בגן החיות וזאת הייתה אהבה ממבט ראשון בחיות, שתלווה אותו עד לרגעיו האחרונים. אביו נפטר כשהיה פעוט בן 3 ומשפחתו שכללה את אימו ועוד שני אחים ואחות, עברו לאנגליה. בהיותו בן 10 נקטה אימו בצעד אמיץ, והמשפחה עברה לאי היווני קורפו, ולמרות ששהה שם 4 שנים בלבד, היא השפיעה עליו לשארית חייו.

בספריו ניכר כי ג'ראלד דארל מלא באהבת בעלי החיים, בני משפחתו – אימו, לה הקדיש במיוחד את ספרו "לחתן את אימא", ואחיו, ובמיוחד לורנס או לורי, כך כינה את אחיו, שהפך אף הוא לסופר. היחיד אותו לא חיבב במיוחד, היה הוא עצמו, שכן היה שתיין כרוני, עד שהרס לחלוטין את כבדו, ונאלץ לעבור השתלת כבד.

ג'ראלד דארל נישא פעמיים, ונשותיו עזרו לו במחקריו ובמאמציו לעזור לבעלי החיים. הוא הקדים את זמנו, וחשיבתו לגבי בעלי החיים הייתה מהפכנית לתקופתו. בתחילה אמנם נסע ברחבי הגלובוס להביא מינים שונים של בעלי חיים והתפרנס ממכירתם לגני חיות. אך, עד מהרה הבין, שיש חיות שנמצאות בסכנת הכחדה ולכן, עם עזרה מסביבתו מצא מקום באי ג'רסי בתעלת למנש, שם הקים גן חיות מיוחד במינו, בו מרבים את החיות הללו ואת הצאצאים משחררים לסביבתם הטבעית ואכן הצליח במשימתו וחיות שכמעט הוכחדו, חזרו לטבע. דארל דאג שבגן החיות שלו לחיות יהיה נוח ונעים ורק אחר כך למבקרים. אפילו את האוכל התאים לחיות וכן את גודל הכלובים.

לדארל הייתה פינה קבועה במחלקת הטבע ב-BBC, כתב ספרים שונים ומרתקים ואף מלאי הומור. אחד מספריו "חברברי הסוואנה" אף הוסרט והפך לסרט מצליח.בשל מפעלו זכה ג'ראלד דארל באות האימפריה הבריטית. הוא גם הקים את "קרן דארל לשימור חיות הבר", שפועלת עד היום ותוצאותיה ניכרות בריבוי בעלי החיים.