ביקורת סרט וספר – ההוביט של טולקין – סרט פנטסיה מרתק

פיטר ג'קסון הוא אחד מהבמאים שמזוהים יותר מכל עם יצירותיו של טולקין. סרטיו האחרונים, על "שר הטבעות" זכו לביקורות מצוינות והצליחו הרבה מעבר למצופה. כוחו של ג'קסון הוא ביצירת עולם מיוחד במינו וקסום. בעולמו הוא יוצר גמדים, הוביטים, מכשפים שכולם נראים מלאי חיים על המסך הקטן והם מצליחים לשאוב את הצופה מטרדות היומיום למסע מרתק אל ארצם של הלוחמים והגמדים. הספר "ההוביט" הוא ספרו הראשון של טולקין בסדרת "שר הטבעות", ספר קצר ומרתק על מסע של הוביט קטן להכחדת דרקון גדול ומאיים.

פיטר ג'קסון לקח את עלילת הספר, שעוסקת בקבוצה של גמדים שרוצים להחזיר ולשחרר את מולדתם מידי דרקון מאיים שהשתלט עליה. לצורך כך, הם אספו קבוצה של 13 גמדים, קוסם אחד בשם גנדלף והוביט בשם בילבו. הוא הפך את הספר לסרט, שאורכו 166 דקות, ארוך מידי, אבל בהחלט שווה את המאמץ. ג'קסון מתאר את ההיסטוריה של הארץ התיכונה, דרך פלאשבקים מרהיבים, ומנצל בצורה מעוררת הערצה את טכנולוגיית תלת המימד, שנראית ממש מדהימה. למרות האורך של העלילה הספרותית, הסרט מצליח לשמור על רוחו החיה וליצור תמהיל מלהיב של אקשן ודרמה.

החלק הראשון הוא מעין אקספוזיציה, בו אנו מכירים את הדמויות, מתוודעים אליהם ולאחר מכן יוצאים אל המסע. הסרט רווי בהרבה הומור, שירים וסיפורים, אך מעט מאוד אקשן. רק לאחר שעה וחצי אנו יוצאים אל המסע, וההרפתקה מתחילה. ג'קסון הוא בעל כשרון מדהים לקחת סצנות קטנות מהספר ולהפוך אותן לסצנות גדולות ומרהיבות. אנו חווים כל לקיחה בשבי של החבורה, שהופכת לרכבת הרים מסחררת, בה משתתפים מאות ניצבים ומצולמת מעשרות זוויות צילום שונות. הפריים מרהיב ומקסים, אבל זה רק החלק הראשון והפחות מרשים מהשלושה.

ג'קסון מאוהב בעולם שיצר, בזאת אין ספק. לכן, הוא שואב אותנו להרפתקה ארוכה, לעיתים מייגעת, אבל, בסיכומו של דבר, אין ספק ששווה להצטרף אליה, קצת כמו בילבו בגינס, ההוביט.

עוד סקירות וביקורות סרטים מחזות וטלויזיה