ביקורת ספר – ברלין במלחמה

ברלין הייתה ונשארה אחת מהערים התוססות והמעניינות באירופה ובעולם כולו. בעיר הזאת עלה היטלר לשלטון במלחמת העולם השנייה. ברלין היוותה את מרכז הכובד של המפלגה הנאצית וסבלה את ההפצצות הכבדות ביותר שהוטלו על עיר באירופה. יותר מ-200,000 גרמנים נהרגו בהפצצות בעלות הברית, ורבים אחרים נורו על ידי הכוחות הסובייטים, שכבשו את העיר בתום המלחמה. הספר "ברלין במלחמה" עוסק באנשים שחיו באותה תקופה בברלין, באזרחים הפשוטים שלא היו חלק מהמנגנון הנאצי.

כותב הספר, רוג'ר מורהאוז, הוא היסטוריון מודרני. הסופר מהווה אחד מגל של היסטוריונים צעירים, שלא נטלו חלק במלחמה, אשר רואה בגרמנים קורבנות של המשטר. למרות שהספר אינו מודה בכך, הוא מנסה להוכיח שהגרמנים סבלו מתנאים קיצוניים. חוקרים רבים ניסו להוכיח שהגרמנים היו "אנשים רגילים", הכוונה היא, שהם לא היו רוצחים מתוכנתים, או רובוטים ממושמעים, אלא בני אדם כמו כולנו. מוראהוז לוקח טענות אלו צעד אחד קדימה ועושה לגרמנים האנשה, כלומר, הוא הופך אותם למרקם מורכב של בני אדם, שבסך הכול רצו לשרוד תחת אימי המשטר.

מסקנות מורכבות אלו עטופות בספר בנייר צלופן. הספר הוא ממתק קל ונוח לעיכול, כתוב בשפה פשוטה, מרוכז ופשוט מאוד לקריאה. זהו מחקר שכתוב כמעט כמו רומן, לא מעיק על הקורא ולא מכיל מילים מקצועיות שהיסטוריונים אוהבים להשתמש בהן. לכן, רבים יעריכו ויאהבו את הספר, על הקלילות והצורה בה הוא כתוב. למרות הקלילות שבו, הוא עדיין מהווה מחקר מושקע, שמשתמש במגוון מקורות ולכן הוא מרתק.

בין אם נאהב את התופעה שמייצג הספר, או נסתייג ממנה, היא עדיין המיינסטרים של ספרות ההיסטוריה באירופה ובארצות הברית. שיח השואה משתנה והמרכז עובר מהקורבנות של הנאצים הקלאסיים, כמו היהודים, אל הסבל שהמלחמה גרמה למגוון גדול של אנשים. השיח העכשווי מנסה לגרום לחלוקה ברורה בין הנאצים והציבור שסבב אותם, שהיה אדיש או לא מעורב. יש מחקרים רבים שמתנגדים לתפיסה שהספר מייצג, ויכולים אף לראות בו כמסוכן. הוצאת דביר, המתרגמת של הספר, מכניסה אל השיח הישראלי נקודת מבט חדשה, שיכולה להעלות דיונים מעניינים, שחורגים בהרבה מהנושאים עליהם מדבר הספר. בסופו של דבר, מדובר על מחקר חביב, שכתוב בשפה ברורה ומקצועית, שיש רבים טובים ומושקעים ממנו. הוא לא מחדש דבר כמחקר מקצועי, אך השיח שהוא מעורר ראוי לתגובות נוספות.